Vytenis Andriukaitis je komisárom EÚ pre zdravie a bezpečnosť potravín, Zsuzsanna Jakabová je regionálna riaditeľka Regionálneho úradu WHO pre Európu.
Depresia postihuje ľudí všetkých vekových kategórií zo všetkých spoločenských vrstiev vo všetkých krajinách. Spôsobuje duševné utrpenie a môže mať vplyv na schopnosť ľudí vykonávať aj tie najjednoduchšie každodenné činnosti. Neliečená depresia môže ľuďom brániť v práci, ako aj v rodinnom a spoločenskom živote.
V tom najhoršom prípade môže depresia viesť k samovražde, čo je častá príčina úmrtí v mnohých krajinách EÚ. Hoci depresie sú bežnejšie u žien, miera úmrtnosti v dôsledku samovraždy je v priemere takmer štyrikrát vyššia u mužov, najmä u skupín s nižšími príjmami.
Depresia sa vyskytuje bežne: v európskom regióne v súčasnosti až jeden človek z 20 trpí depresiou a jedného zo štyroch z nás v istom období života postihne depresívna epizóda.
Nie je preto prekvapujúce, že riziko depresií a súvisiacich porúch, akou je napríklad úzkosť, sa výrazne zvyšuje pri kontakte s násilím, konfliktami alebo nútenou migráciou. Mať depresiu nie je hanba. Nesmieme sa ju snažiť zamiesť pod koberec ani dopustiť, aby stigma ľuďom bránila hľadať pomoc. Musíme o nej hovoriť!
Začnime už v škole
Pri príležitosti tohtoročného Svetového dňa zdravia sa zameriavame na depresiu. Svetu chceme odkázať: „Hovorme o depresii!“
“Zamestnávatelia by mali mať mimoriadny záujem na pestovaní pracovnej kultúry, ktorá chráni duševné zdravie. Pracoviská môžu zhoršovať stres, depresiu a syndróm vyhorenia.
„
Ak máte depresiu, prvým krokom k uzdraveniu môže byť rozhovor s niekým, komu dôverujete. Ale diskusia musí prebiehať aj v širšom meradle – medzi politikmi, resp. tvorcami politík, učiteľmi, zamestnávateľmi, zdravotníckymi pracovníkmi, rodinnými príslušníkmi, priateľmi a kolegami.
Musíme si ujasniť úlohu, ktorú každý z nás môže zohrávať pri prevencii, odhaľovaní a liečbe depresie. Ochranný vplyv v oblasti duševného zdravia totiž môžu mať aj domácnosti, školy, pracoviská a ústavy zdravotnej starostlivosti.
Keďže škola je prvá inštitúcia, s ktorou prichádzame do kontaktu, zohráva významnú úlohu pri prevencii a identifikácii depresie a pri pestovaní odolnosti. Depresia u detí a mladistvých môže viesť k izolácii, slabým študijným výsledkom a vyššiemu výskytu iných porúch duševného zdravia.