Mandátový a imunitný výbor minulý týždeň rozhodol, že odporučí Národnej rade, aby vyšetrovateľovi neumožnila pokračovať v trestnom stíhaní pána Belana. Vo funkcii náhradníka na poslanca spáchal trestný čin ťažkého ublíženia na zdraví, keď nerešpektoval značku Stoj, daj prednosť v jazde! a zrazil bicyklistku. Pána Belana HZDS dosadilo do funkcie poslanca po troch mesiacoch od tejto nehody, čím mu zabezpečilo absolútnu nestíhateľnosť za spáchaný čin.
Beztrestnosť formou poslaneckej imunity zaručuje 150 občanom SR ústava. Ide o absolútnu nestíhateľnosť a beztrestnosť za akýkoľvek spáchaný trestný čin. Teda aj za vraždu, i keď je to extrémny príklad. Ale jednoducho za akúkoľvek činnosť, pričom nejestvuje ani podmienka, aby táto súvisela s výkonom mandátu. Inými slovami - na poslancov parlamentu sa nevzťahujú žiadne zákony a napokon ani ústava, ako to demonštrovali v prípade Gaulieder.
Ústavu i rozhodnutie imunitného výboru treba rešpektovať. I keď prípad pána Belana je naozaj zvláštny. Po prvé - poslancom sa stal porušením ústavy a nie je celkom isté, či sa v budúcnosti nebude možné k rozhodnutiu výboru vrátiť, zrušiť ho a pána Belana vydať do rúk spravodlivosti. Po druhé - podľa informácií SME o návrhu o nevydaní pána Belana rozhodli hlavne poslanci opozície - keď väčšina poslancov HZDS sa pred hlasovaním "diskrétne" vzdialila. Argument opozície bol síce jasný - keď sme nevydali vyšetrovateľovi poslanca Langoša, nemohli sme hlasovať ani za vydanie poslanca Belana - ale slabý. Ján Langoš v čase volebnej kampane havaroval a spôsobil vážne zranenia svojim spolujazdcom i sebe. Rozhodnutím neumožniť vyšetriť tieto činy ich poslanci "zrovnoprávnili". Rozhodli namiesto súdu a fakticky vyriekli ortieľ - vinní. Pritom nemožno vylúčiť, že v prípade súdneho konania ich súd za vinných nemusel uznať a ani jedného z nich odsúdiť.