Autor je nezaradený poslanec NR SR
Prednedávnom som mal sen, že ma obesili. Tváre sudcov som nevidel, len rozsudok a šibenicu. Ťažko povedať, kde na to podvedomie prišlo. Bola to dlhodobá blízkosť kotlebovcov v parlamentných laviciach? Filmy ako Únos či Masaryk?
Zobudil som sa do tmy bratislavskej Trnávky, odviezol deti do školy a išiel do parlamentu. Na všetko som po pár dňoch zabudol, kým mi to nepripomenul vynikajúci článok Ivana Krasteva.
Ten sa spýtal jednoduchú otázku: Prečo ľudia, ktorí obetujú všetko, aby ich deti mohli ísť na špičkové zahraničné univerzity, odmietajú dôverovať ľuďom, ktorí na týchto univerzitách vyštudovali?

Kotleba do Bruselu neodíde
Krastev hovorí, že ľudia potrebujú u lídrov vidieť nielen intelekt a schopnosti, ale aj odvahu a solidaritu. Že keď príde na lámanie chleba, tak zostanú s nimi. Ako hovorí manželský sľub – v dobrom, aj v zlom.
To, čo podľa neho dnes elitám v očiach mnohých chýba, je pevné zakorenenie. O Kotlebovi všetci vedia, že zostane v Banskobystrickom kraji. Nechystá sa ani do Európskej komisie, ani na CEU, ani do Ruhrgasu. Oni by ho tam nechceli, ani on by tam nechcel byť.
V súčasnosti to v politike je často výhoda – ak je pre ľudí dôležité, aby politici a intelektuáli boli „ich“ a nie súčasť skupiny, ktorá je teraz tu, zajtra v Barcelone a pozajtra v Bruseli. Aby mali istotu, že politici kopú len za nich.