Zatiaľ najtvrdšia odpoveď na Orbánov zásah proti „Sorosovej škole“ prišla od luxemburského europoslanca Franka Engela. Odkázal maďarskej vláde, aby prestala "oblbovať", všetci predsa vieme, o čo ide, nech teda Fidesz opustí skupinu európskych ľudovcov. A najlepšie nech sa aj Orbánovo Maďarsko poberá z Únie, veď svojimi krokmi proti právnemu štátu a občianskej spoločnosti je už vlastne na ceste.
Taktnejší bol šéf euroľudovcov Manfred Weber. Odkázal, že lex CEU nebude predmetom politického boja vnútri frakcie EPP. Spor posunul Komisii, ktorá má túto stredu ukázať, či je nový vysokoškolský zákon postihujúci výlučne Stredoeurópsku univerzitu v Budapešti v rozpore s európskou legislatívou.
Nie že by si niekedy Orbán robil hlavu z výrokov Komisie. Dilema sa preto vráti do EPP, kde sa partneri maďarského Fideszu dohadujú, či tentoraz už nezašiel priďaleko. Nie je totiž pravda, ako to sformuloval Engel - napriek istej sympatii k jeho pozícii -, že by u ľudovcov bola na Orbánovi zhoda.

List, ktorý Fidesz poslal do EPP na svoju obranu, pripomína dávnejšiu korešpondenciu Poľska s Komisiou. Predstavitelia Szydlovej vlády tvrdili, že Komisia je obeťou dezinformačnej kampane a útočí na legitímne zvolenú vládu. Maďari zase písali, že oponenti lex CEU bojujú s „virtuálnou realitou“ a podceňujú, že CEU je výrazom toho, že v krajine sú „rovní a rovnejší“.