Autor je zástupca riaditeľa Open Society European Policy Institute
Maďarská vláda postupne likviduje demokratickú štruktúru krajiny, kúsok po kúsku. Posledným aktom sebapoškodzovania zo strany vlády Viktora Orbána bol návrh zákona, ktorý sa zameriava na Stredoeurópsku univerzitu (CEU).
Útok na CEU je súčasťou štvorrozmernej stratégie podkopávania nezávislej kritiky zo strany mimovládnych organizácií a inštitúcií: domáce zastrašovanie, medzinárodné zavádzanie, rýchle legislatívne útoky a súbežné útoky na viacerých frontoch. Táto stratégia zatiaľ prekabátila každého.
“Výsledkom je, že do budúcnosti budú tolerované iba poslušné, nekritické organizácie financované kompletne z domácich zdrojov. Týmto bude umlčaná občianska spoločnosť a politická aktivita bude ohraničená na vládnuci aparát.
„
Prísny doma
Po prvé, prehnaná rétorika má za cieľ podporovať strach a nedôveru doma zameriavaním sa na skupiny a inštitúcie, ktorých zámerom je údajne manipulovať maďarskou politikou.
Príkladom toho je, ako Szilárd Németh, podpredseda vládnucej strany Fidesz, a predseda vlády Viktor Orbán zaútočili na mimovládne organizácie.
Vybrali si tiež Nádaciu otvorenej spoločnosti ako, podľa Orbánových slov, jedného z „veľkých dravcov“, ktorých sa zaviazal v roku 2017 vytlačiť.
Zmierlivý za humnami
Druhá časť tohto prístupu je maskovať agresívnu taktiku doma so zmierlivou diplomaciou vo vzťahu k medzinárodného publiku.
Dokonale to ilustroval maďarský minister spravodlivosti László Trócsányi, keď vystúpil na zasadaní Výboru Európskeho parlamentu pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci o základných právach v Maďarsku na konci februára.
Trócsányi opísal Maďarsko ako demokraciu, kde diskusie a výmeny názorov majú voľný priebeh a kde je dialóg veľmi dôležitý. Občianska spoločnosť a mimovládne organizácie, popri štátnych a európskych inštitúciách, môžu prispieť k vyriešeniu viacerých kríz, ktorým Európa čelí.
Jeho nepriama reakcia na to, čo je podľa neho zbytočným vyšetrovaním jeho krajiny zo strany Európskeho parlamentu, bola „Pokračujte ďalej. Nie je tu nič zaujímavé na pozorovanie.“
Minister spravodlivosti uviedol, že Maďarsko zachová svoju legislatívu o mimovládnych organizáciách v súlade s odporúčaniami Benátskej komisie, poradnej skupiny Rady Európy, ktorá je viazaná zásadami demokracie, ľudských práv a právneho štátu.
Trócsányi nespomenul, že sa blíži uvedenie legislatívy do maďarského parlamentu o zahraničnom financovaní mimovládnych organizácií alebo o akademických inštitúciách, alebo že jeho vláda plánuje používať „konzultácie“ na vnútroštátnej úrovni s využitím sugestívnych otázok s cieľom získať odpovede, ktoré zodpovedajú vychýleniu tamojšej vlády.

Príklady konzultačných otázok zverejnil provládny denník Magyar Idők 28. marca a sú výsmechom základných princípov verejnej konzultácie. Táto taktika sa objavila až po tom, ako Trócsányi upokojil poslancov v Bruseli.
Ako Rusko a Azerbajdžan
Zavádzanie Európskeho parlamentu taktiež ilustruje tretí prvok stratégie Fideszu: rýchlosť jej konania. Tým, že koná rýchlo, sa vláda snaží využiť základy položené na domácej pôde s podporou diplomacie v Bruseli a inde. Rovnako ako v roku 2014, kedy sa vláda zameriavala na príjemcov dotácií z EHS, ktoré udeľuje Nórsko, si je Budapešť vedomá toho, že sa dokáže udržať o krok vpred pred Európskou komisiou.
Hrozba nových predpisov o mimovládnych organizáciach pôsobí znepokojujúco ako ďalší krok v rámci kumulatívneho útoku na občiansku spoločnosť s legislatívnou inšpiráciou z Ruska so zameraním sa na odstránenie „zahraničných agentov“ v strednodobom horizonte.
Tento vzorec zastrašovania a obmedzovania poznáme z krajín, kde boli občianske slobody a pluralizmus narušené autokratickými vládami ako napr. Rusko a Azerbajdžan. Tieto režimy spúšťajú svoju stratégiu postupne s rétorikou a zastrašovaním s cieľom stigmatizovať a zameriavať sa na jednotlivcov a skupiny, ktoré nesúhlasia s politikou alebo konaním tamojšej vlády.