Ľubomír Jaško je publicista a recenzent
David Graeber, Utopie pravidel (O technologii, stupiditě a skryté přitažlivosti byrokracie), preložil Pavel Pokorný, Prostor 2017
Je opakom slobodnej tvorivosti. Znehybňuje spoločnosť. Otravuje život a zaťažuje ľudí zbytočnými bremenami. Pohlcuje energiu a peniaze, pritom jej užitočnosť je mizerná a odolnosť proti náprave až neskutočná.
To všetko je neveľmi pozitívnym vysvedčením pre byrokraciu. A hoci problémy s touto nezničiteľnou pliagou trvajú, Graeber hneď v úvode upozorňuje, že téma prestala byť moderná.
V polovici minulého storočia o byrokracii vychádzali objemné sociologické spisy s grandióznymi nadpismi (Všeobecná teória byrokracie, Byrokratizácia sveta). Vznikali kafkovsky ladené romány a točili sa satirické filmy.
Trend klesajúceho záujmu o modernú spoločenskú infekciu je dokonca štatisticky dokázateľný. Od vrcholu v roku 1973 sa pojem byrokracia v anglicky písanej literatúre vytráca.
Určite nie je vysvetlením jej prípadný koniec. Súčasníci naďalej zabíjajú hodiny pri formulároch. Ich elektronická verzia priniesla ešte väčší objem a náročnosť vypĺňania. Skončilo sa papierovanie, nie byrokracia.
“Byrokratický formalizmus nainfikoval všetko od výučby zdravotných sestier až po umenie, od fyzioterapeutov po konzultantov zahraničnej politiky. Nemá zmysel rozlišovať verejnú a súkromnú sféru.
„
Graeber sa vo svojej knihe usiluje predovšetkým o renesanciu ľavicovej kritiky byrokracie. Je autentický, lebo nejde iba o profesora antropológie z vychýrených anglických a amerických škôl.
Angažoval sa viac, ako je bežné: zapojil sa do Global Justice Movement a úvodných aktivít Occupy Wall Street, je považovaný za autora sloganu o 99 percentách. Pre svoje aktivity dokonca prišiel o akademické angažmán, a tak sa z neho stal profesionálny rebel.
Je sklamaný zo súčasného ľavicového zbabelstva. K byrokracii sú totiž najnekompromisnejší pravičiari.
Byrokracia voľného trhu
Od Francúzskej revolúcie sa v prostredí európskej strednej triedy zrodil názor, že civilizovaný svet prechádza od vlády elít, autoritárskeho panovania a cirkevných dogiem k vláde slobody a rovnosti.
Nehybné postavenie markízov malo byť nahradené zmluvnými pomermi medzi jednotlivcami. No vznik modernej byrokracie znamená problém: zdá sa, že papierovačky napokon prežili všetky systémy.
Iní chápu byrokraciu ako „neodmysliteľnú slabinu demokracie“. Dopriať vplyv aj tým, ktorí v ekonomickej hre prehrávajú, vedie k intervenciám predstierajúcim snahu o riešenie problémov administratívnymi prostriedkami. Železný zákon liberalizmu učí, že každá reforma trhu vedie k nárastu pravidiel, papierovaniu a zvýšenému počtu byrokratov, ktorých vláda zamestnáva.