Neutešený – slabé slovo – obraz, ktorý ponúka predreferendové Turecko, môže byť po referende ešte neutešenejší. A to pri takom i onakom výsledku hlasovania.
Prehru Erdogana, ktorý chce pre seba betónovať režim už dnes autokratický, si v Európe želá asi každý rozumný človek. I keď sa prianie splní, obrat späť k demokracii a právnemu štátu z toho nebude.

Skôr naopak, nemenej zlú predtuchu ako Erdoganova výhra zakladá aj prípadný neúspech, ktorý jeho frustráciu a zlosť voči EÚ ešte umocní. Eskalácia diplomatickej vojny – akože nevyhral, lebo v Holandsku a Nemecku mu znemožnili viesť kampaň – bude na stole zrejme hneď.
Tip stĺpčeka je, že „svoje“ referendum vyhrá a dokonca pomerne hladko. Či sa upokojí, ako tvrdia mnohí experti na Turecko, alebo vystupňuje konfrontáciu, čo hovoria zase iní, vie dnes len on.
Turecko je smutný príbeh vo všetkých scenároch a priťažujúcim balvanom pre EÚ je vlastné svedomie, ktoré nemôže byť vo vzťahu k Ankare čisté. A tiež odkázanosť na migračný pakt, voči ktorému niet plánu B.