Autor je absolventom Bezpečnostných a strategických štúdií na Masarykovej univerzite v Brne
Už pred vyhlásením oficiálnych výsledkov nedeľňajšieho referenda o zavedení konštitučných zmien sa v médiách a na sociálnych sieťach objavilo viacero indícií spochybňujúcich jeho transparentnosť alebo priamo poukazujúcich na nekalé praktiky vládnej strany AKP.
Najväčšiu pozornosť si jednoznačne získalo 1,5 milióna hlasovacích lístkov a obálok, ktoré turecká najvyššia volebná komisia uznala za platné aj napriek chýbajúcej úradnej pečiatke potvrdzujúcej ich oficiálnu platnosť.
“Vzhľadom na nerovné podmienky pre opozíciu, mamutiu kampaň vládnej strany a de facto už pred referendom neobmedzenú moc v krajine je tak extrémne vyrovnaný výsledok referenda možné považovať skôr za Erdoğanovu prehru.
„
Rozhodnutie bolo o to kontroverznejšie, že prišlo v priebehu referenda a vzhľadom na Erdoğanovo víťazstvo o 1,26 milióna hlasov mohlo pri nezapočítaní znamenať rozdiel vo výsledku.
Hoci predseda volebnej komisie odôvodnil uznanie týchto hlasov podobným rozhodnutím v minulosti, priznal tiež, že to bola práve vládna AKP, ktorá mala záujem na ich uznaní.
Selfie s volebným lístkom
Vzhľadom na tesné výsledky referenda, jeho zásadný význam a fakt, že odporuje volebným pravidlám (v roku 2014 boli preto zrušené výsledky vo dvoch volebných obvodoch), vzbudzuje podobný krok oprávnené vášne, a to najmä vo svetle ďalších obvinení.
Aj preto sa opozičné strany, kemalistická CHP a prokurdská HDP, rozhodli napadnúť celkové výsledky referenda, pričom argumentujú údajne až 2,5 milióna takto započítaných hlasov. Na dôvažok sa objavilo video, v ktorom predseda komisie dodatočne označuje vhodené hlasy úradnou pečiatkou.
Ďalší prípad priamo zachytávajúci porušenie volebných pravidiel, keď miestny predstaviteľ AKP sprevádza voličov v jednej z obcí vo východotureckej provincii Mus až do volebnej kabínky, z ktorej následne spolu s nimi kráča až k volebnej urne. Iné fotky zase ukazujú, ako volebná komisia pomáha vkladať voličom hlasovacie lístky do obálky či označuje volebné lístky s EVET/áno.
Zákon bol jednoznačne porušený v prípade sudcu, ktorý sa na sociálnej ti zverejnil svoju fotografiu so svojím hlasovacím lístkom.
Výnimočný stav či zastrašovanie
Otázky vzbudzujú tiež sťažnosti zahraničných pozorovateľov. Pozorovateľom Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PACE) polícia minimálne dvakrát neumožnila vstup do hlasovacích miestností v kurdských mestách Diyarbakir, Batman a Mardin.