SME

Demolácia pamäti

Chruščovky zbúrajú, milióny ľudí sa presťahujú a developeri sa odrazia odo dna.

Legendárne paneláky chruščovky začínajú v Rusku búrať. (Zdroj: profimedia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Guľový blesk. Čaká na 1,6 milióna ľudí. Minimálne. Z povrchu ruského zmizne v prvej fáze 25 miliónov štvorcových metrov obytnej plochy. Je to akcia obrovských, ruských rozmerov a nedozerných následkov.

Keď sa tento rok 21. februára zišiel starosta Moskvy Sergej Sobianin s prezidentom Ruska Vladimirom Putinom, nikto nečakal, že toto rokovanie vojde do dejín. Jeho výsledkom je rozhodnutie zbaviť Moskvu jedného z jej symbolov – chruščoviek.

Päťposchodové prevažne panelové domy predstavujú desatinu z celkového obytného fondu ruskej metropoly. Jeden a pol milióna obyvateľov bytov v chruščovkách ostalo s otvorenými ústami a v obavách, čo ich čaká.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Než im to niekto stačil vysvetliť, horná snemovňa ruského parlamentu Rada federácie prichádza s návrhom, aby sa chruščovky zbúrali v celej krajine.

Prvá bude na rade Moskva. Presťahovať sa musí toľko Moskovčanov, ako obyvateľov majú Bratislava a Praha dohromady!

Každý byt má slovo

Už 20. apríla začne duma schvaľovať zákon o definitívnej poprave symbolu vrcholného socializmu. Nikto nepredpokladá, že by sa poslanci protivili vôli prezidenta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Lenže nejde len o prostú modernizáciu bytového fondu. Je to zásah do ruskej histórie, do ruského vedomia, do miliónov osudov, do tej najintímnejšej časti ruskej duše, ktorá sa teraz bojí, že ju chcú zbaviť pamäti.

Úrady občanov ubezpečujú, že sa bude brať ohľad na názor každého. Lenže pre prípad, že by sa väčšina obyvateľov starých päťposchodových panelákov nevalného vzhľadu aj pohodlia vyslovila proti presťahovaniu, vláda pripravuje zákon, ktorý jej umožní vôľu občanov ignorovať.

Čo sú Chruščovky?

Na rozdiel od stalinských monumentálnych stavieb, kde žila výhradne komunistická elita, v chruščovkách sú stropy vysoké maximálne 2,7 metra. Kuchyňa má plochu 4,5 metra štvorcového. Jednoizbový byt nebýva väčší než 16 m2, dvojizbový okolo 22 m2. Toaleta a kúpeľňa sú spojené. Záhadou je okno medzi kuchyňou a kúpeľňou, o ktorého účele dodnes panujú dohady. Niektorí historici sa domnievajú, že malo slúžiť pri vtedajšom častom vypínaní elektriny ako zdroj svetla v kúpeľni. Iní tvrdia, že priestory pôsobili bez okna tak stiesnene, že vtedajší projektanti museli vymyslieť nejaké optické rozjasnenie a rozšírenie priestorov.

Aj keď je vďaka divokej privatizácii z rokov 90. väčšina bytov v súkromnom vlastníctve, vždy sa možno odvolať na údajný havarijný stav domu. Neraz to bude aj pravda.

Tí, ktorí vidia v chruščovkách symbol stiesneného bývania socialistickej éry, majú pravdu rovnako ako milovníci týchto rýchlokvasených domov, ktorí s nimi spájajú niečo dôležitejšie, než sú panely nerešpektujúce pravé uhly, temné interiéry a cestičky vyšliapané armádami švábov.

Chruščovky totiž predstavujú celú jednu kapitolu ruských dejín, sovietsku, povojnovú, plnú hrdosti, očakávania a socialistického entuziazmu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Podľa Jurija Bolotova, bývalého šéfredaktora časopisu The Village, prešlo bytmi v chruščovkách 127 miliónov sovietskych občanov.

To je takmer polovica všetkých obyvateľov Sovietskeho zväzu. Mnohí by bez chruščoviek naďalej bývali v komunálnych bytoch, kde sa s niekoľkými ďalšími rodinami delili o kuchyňu, alebo vo vetchých barakoch a v ubytovniach.

Likvidácia chruščoviek je vec nadmieru logická. Osemtisíc obytných domov postavených v 60. rokoch je archaizmom. Lenže emócie nechodia ruka v ruke s logikou. Tí, ktorí v nich prežili svoje neľahké životy, s ich zbúraním prídu aj o spomienky na chvíle, ktoré pokryté dostatočnou náplavou času vyzerajú ako naskrz šťastné.

Komfort pre robotníka a komunistu

Rok po smrti generalissima Stalina prišiel jeho nástupca Nikita Chruščov s grandióznym nápadom. Musel predsa aspoň niečím prekonať Stalina, keď už Veľkú vlasteneckú vojnu druhýkrát vyhrať nemohol.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4W7B na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Nataša Holinová

Špeciálna prokuratúra je rozprášená tak vulgárne, ako sa len dá.


Peter Tkačenko

Harabin prezidentom nebude, ale môže o ňom rozhodnúť.


SkryťZatvoriť reklamu