SME

Ukrajina bojuje na protikorupčnom fronte

Starý systém sa snaží zachrániť. Aj za cenu vyhadzovania vlastných ľudí cez palubu.

Roman Nasirov.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autorka je analytička Asociace pro zahraniční politiku AMO

Je až takmer neuveriteľné, ako možno na prípade Ukrajiny a jej postmajdanovského obdobia sledovať mentálne rozdiely v ukrajinskej spoločnosti a neustávajúci boj starého systému za svoje zachovanie.

Ukrajina za posledných tri a pol roka prešla obrovskými zmenami, zároveň však mohla urobiť viac. Ťahúňom zmien na Ukrajine totiž nie sú vláda a prezident, ale občianska spoločnosť, Medzinárodný menový fond, Spojené štáty a Európska únia. Ukrajinskému establišmentu, ktorý nedokáže prekonať sám seba, napriek.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od samého vzniku sa protikorupčné inštitúcie stretávali s obrovským tlakom. Spočiatku išlo o obsadenie ich vedúcich pozícií.

Teraz konkrétne. Ukrajina po nátlaku MMF a EÚ prijala zákony potrebné na vytvorenie protikorupčných orgánov a položila základy na vznik nezávislej protikorupčnej sústavy. Jej chrbticou by mali ideálne byť Národný protikorupčný úrad Ukrajiny (NABU), Zvláštna protikorupčná prokuratúra Ukrajiny (SAP), Národná agentúra pre prevenciu korupcie Ukrajiny (NAPC) a v budúcnosti ešte Protikorupčný súd Ukrajiny, ktorý by mal túto pyramídu uzavrieť. Jeho vzniku sa však snaží Porošenko zabrániť.

Snaha obsadiť inštitúcie

Niet pochýb o tom, že sa v hlavách ukrajinských predstaviteľov od samého začiatku rojili scenáre, ako sa zo vzniknutej situácie vykrútiť - teda vyhovieť požiadavkám medzinárodných partnerov, a získať tak makrofinančnú pomoc, zároveň však nedať nikomu šancu nezávisle niečo vyšetrovať. Nezávislosť preto nemala trvať dlho.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A presne tak sa aj súčasní ukrajinskí predstavitelia správajú. Už dlhšie prebiehajú pokusy (najmä prezidenta Porošenka a ním kontrolovanej generálnej prokuratúry) tieto inštitúcie paralyzovať.

Od samého vzniku sa protikorupčné inštitúcie stretávali s obrovským tlakom. Spočiatku sa rokovalo o obsadení ich vedúcich pozícií. Tu sa podarilo ukrajinskej vláde a prezidentovi uspieť najmä v prípade NAPC, o nezávislosti ktorej sa nedá vôbec hovoriť.

V prípade NABU a SAP vláda musela bojovať s občianskou spoločnosťou, ktorá vďaka svojmu úsiliu a azda nevyčerpateľnej energii dokázala tento útok odraziť a na vedúce pozície boli vymenovaní kandidáti prijateľní pre obe strany.

Treba zabiť NABU

Najsilnejšia inštitúcia, ktorá sa pustila do boja s vládnou hydrou a v podstate aj do boja za vlastné prežitie je dnes Národný protikorupčný úrad Ukrajiny (NABU). NABU, na čele s Artemom Sytnikom, má vyšetrovať prípady korupcie najvyšších štátnych činiteľov a vysokých štátnych úradníkov.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4W8E na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Nataša Holinová

Špeciálna prokuratúra je rozprášená tak vulgárne, ako sa len dá.


Peter Tkačenko

Harabin prezidentom nebude, ale môže o ňom rozhodnúť.


SkryťZatvoriť reklamu