Autor je publicista a občiansky aktivista
V deň štátnej návštevy čínskeho prezidenta v USA, 7. apríla, zdevastovalo 59 amerických tomahawkov leteckú základňu v Sýrii. Vzápätí americký prezident vyhlásil: „Ak Čína nevyrieši Severnú Kóreu, urobíme to my.“ O pár dní neskôr americká megabomba zničila jaskynný systém v Afganistane.
17. apríla americký viceprezident Mike Pence v demilitarizovanej zóne na hranici medzi Južnou a Severnou Kóreou vyhlásil, že „éra strategickej trpezlivosti“ USA so Severnou Kóreou – rozumej s jej jadrovým a raketovým programom – sa chýli ku koncu. Súčasne ubezpečil Juhokórejcov o „oceľovo pevnom“ spojenectve USA.
V ten istý deň sa začalo veľké cvičenie amerického a juhokórejského letectva a Číňania zastavili pravidelné letecké spojenie medzi Pekingom a Pchjongjangom. Zjavili sa tiež nepotvrdené správy, že Čína presunula na hranicu so Severnou Kóreou do 150-tisíc vojakov. Peking toto sústredenie vojsk popiera.
Naopak, nikto nepopiera, že do pobrežných vôd Kórey smeruje úderná skupina lietadlovej lode Carl Vinson. V jej zostave sú, okrem iných lodí, tri raketové krížniky s palebnou silou zhruba 300 tomahawkov a podobných rakiet.

Historická paralela
Presne 18. apríla uplynulo 75 rokov od legendárneho náletu Jamesa Doolittla a jeho šestnástich upravených bombardérov B-25 z lietadlovej lode Hornet na Tokio, Yokohamu, Osaku a ďalšie japonské mestá.
“Pokiaľ by Severná Kórea odpálila jadrovú hlavicu vo výške 100 až 400 km nad územím cieľovej krajiny, dosiahla by zničenie veľkej časti jej elektrickej infraštruktúry. Jednou jadrovou balistickou strelou by vyradila z chodu celú veľkú krajinu.
„
Sila Doolittlových bombardérov sa nedá porovnať s ničivou mocou údernej skupiny lietadlovej lode Carl Vinson, tak ako sa 25-miliónová chudobná Severná Kórea nedá vôbec porovnávať s mocou imperiálneho Japonska na jar roku 1942.
Paralela je dôležitá z psychologického dôvodu. V apríli 1942 dokázali Američania to, čomu Japonci dovtedy nechceli uveriť: že sa dokážu nielen brániť, ale aj útočiť, a že Japonsko môže byť porazené.
Veľký vodca Kim Čong-un sa zatiaľ tvári, že sa ho varovania netýkajú: 15. apríla usporiadal veľkolepú vojenskú prehliadku, na ktorej ukázal plejádu veľkých raketových systémov a súčasne uskutočnil ďalšiu skúšku balistickej rakety.
Predpokladaný druhý najmocnejší muž Severnej Kórey Choe Ryong-hae vyhlásil: „Sme pripravení odpovedať na jadrové útoky jadrovými útokmi na náš vlastný spôsob.“ Tu treba spozornieť.