SME

Bombíkovo suverénne európske Slovensko

Svetoslav Bombík od samého začiatku svojej politickej aktivity viedol vlastne ostrú polemiku so všetkými.

Na snímke je Svetoslav Bombík, v pozadí Daniel Bútora. (Zdroj: Petra Bombíková-Maudgil)

Miroslav Mojžita je kariérny diplomat, externe prednáša na Fakulte medzinárodných vzťahov UMB.

Viliam Roth je dôchodca, bývalý chargé d´affaires v Maďarsku a v Poľsku, zahraničnopolitický poradca a "speech-writer" troch slovenských prezidentov.

Čítať dnes Bombíka znamená čudovať sa nad jeho vynikajúcimi postrehmi. Rozumel politike ako málokto. Z predslovu vyberáme pohľad na jeho myšlienky o samostatnosti Slovenska, ktoré ho odlíšili od táborov nacionalistov a zástancov Československa.

Keď sa na samom začiatku 90-tych rokov minulého storočia, po rozpade bipolarity, začali črtať kontúry slovenskej samostatnosti, najvzletnejším heslom bolo to najfrekventovanejšie spomedzi nich: „Starý národ, mladý štát.“ Práve ním sa odôvodňoval morálny nárok na štátnosť po „tisíc rokoch poroby“, vzdával tiež hold národu, ktorý sa zachoval vo víchre dejín bez opory inštitúcií, ktoré by jeho existenciu a rozvoj zveľaďovali. Spomínali sa neprajné sily, ktoré sa usilovali o jeho likvidáciu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bol to priam zázrak, že v rámci tohto a takto rozhádaného „starého národa“ sa našiel jeho veľmi mladý, mimoriadne erudovaný a cieľavedomý príslušník, ktorý bez najmenšieho zaváhania začal veľmi vehementne presadzovať myšlienku samostatného Slovenska.

Bolo v tom hodne pátosu, hoci sa mu ťažko dá v dejinných zlomoch vyhnúť, keď je ich prirodzeným sprievodným javom a často opantá, spolu s mytológiou, široké spoločenské vedomie. Popritom sa – zrejme nie náhodou – objavila i rozmáhala akási nostalgia za krátkym obdobím samostatnej slovenskej štátnosti v priebehu 2. svetovej vojny a boli pokusy hľadať vysvetlenia či dokonca ospravedlnenia pre štát, ktorý vznikol predovšetkým z vôle hitlerovského Nemecka a ktorého politické vedenie ochotne kolaborovalo s Hitlerom pri neodpustiteľne zločinnom „konečnom riešení židovskej otázky“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane tu bol nezanedbateľne silný prúd prívržencov rozvoja nových demokratických pomerov v spoločnej československej štátnosti, ktorý zdôrazňovanie národného princípu považoval skôr za komplikujúce a nemoderné politické blúdenie, najmä keď sa miestami opieralo aj o vyššie zmienené najväčšie politické zlyhanie slovenskej politickej reprezentácie v prvej polovici 40-tych rokov dvadsiateho storočia.

Bol to priam zázrak, že v rámci tohto a takto rozhádaného „starého národa“ sa našiel jeho veľmi mladý, mimoriadne erudovaný a cieľavedomý príslušník, ktorý bez najmenšieho zaváhania začal veľmi vehementne presadzovať myšlienku samostatného Slovenska, ktorá sa nepáčila „čechoslovakistickým“ liberálom, a zároveň v jeho dikcii a obsahu nebola po vôli ani tým prívržencom samostatného Slovenska, ktorí lipli na pochybných tradíciách trpiteľstva a prostoduchých výhradách voči okolitým národom azda šťastnejšieho osudu.

Prečo bol pomník dôležitý pre nový štát

Hoci sa nevdojak stal najmladším poslancom, získal si i tam od počiatku kredit aktívneho a obetavého aktéra zmien, iniciátora rozhodnutí, ku ktorým sa nie vždy všetci „ctihodní parlamentári“ odhodlávali ľahko, poctivo i starostlivo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Bolo to tak napr. v prípade jednej z v tom čase najrazantnejších požiadaviek z prostredia študentov, aby sa nová slovenská demokracia ospravedlnila za holokaust nielen nejakým oficiálnym dokumentom, ale najlepšie tak, že vztýči pamätník niekoľkým desaťtisícom nevinných židovských obetí z nášho územia.

Sled Bombíkových aktivít v prospech takého rozhodnutia obsiahol popri spomínanej študentskej petícii okrem iného aj osobnú korešpondenciu s vedením pamätníka Yad Vashem v Jeruzaleme či intervenciu u predsedu SNR , nezaváhal však vzápätí nastoliť túto citlivú tému pri svojej prvej účasti na pracovnom zasadaní Výboru pre kultúru a výchovu SNR , do ktorého bol zaradený, keď sa ten zaoberal zmenami zákona o Matici slovenskej.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4WDJ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg (vpredu v strede), švédsky premiér Ulf Kristersson (vpredu vpravo) a švédska korunná princezná Viktória (vpredu vľavo) pózujú pri príležitosti pristúpenia Švédska do NATO.

Uplynulo 20 rokov od vstupu Slovenska do NATO.


a 1 ďalší
Medveď hnedý.

Stratené dokumenty zásahového tímu hovorili o zastrelení mladej medvedice s hmotnosťou 67,9 kg.


Michal Wiezik
Gunnar diváka zaujíma aj vtedy, keď navonok nič významné nerobí.

V kinách je islandský film Samota.


Juraj Slafkovský oslavuje gól.

Zaznamenal svoj 41. bod v sezóne.


TASR a 1 ďalší

Neprehliadnite tiež

Medveď hnedý.

Stratené dokumenty zásahového tímu hovorili o zastrelení mladej medvedice s hmotnosťou 67,9 kg.


Michal Wiezik
Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


SkryťZatvoriť reklamu