SME

Aký je vlastne odkaz francúzskych prezidentských volieb?

Ak pred desiatimi či pätnástimi rokmi boli Haider či Le Pen výnimkami, dnes sú už pravidlom.

Marine Le Penová (Zdroj: TASR)

Autor je historik, pôsobí v SAV

V reakcii na francúzske prezidentské voľby euro posilnilo, čo signalizuje dôveru trhov vo víťazstvo proeurópskeho kandidáta v druhom kole. Je to však dôvod na radosť?

Európske hodnoty ako spoločný trh alebo voľný pohyb osôb sa zjavne vyčerpali a zatiaľ márne čakáme na nové idey, ktoré by opäť dokázali mobilizovať a navrátiť stratenú dôveru politikom.

Aj keď Marine Le Penová v druhom kole podľa všetkého nezvíťazí, nespokojnosť (nielen) Francúzov so súčasným stavom vecí verejných bije do očí. Očakávaný úspech centristu Emmanuela Macrona, pred dvoma rokmi takmer neznámej postavy, bude len slabou náplasťou pre rozčarovanú európsku populáciu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hlasovali so zapchatým nosom

Kandidát Národného frontu sa nedostal do druhého kola po prvýkrát, ale tohtoročný úspech Le Penovej sa zásadne líši od toho, ktorý sa podaril v roku 2002 jej otcovi veteránovi alžírskej vojny Jean-Marie Le Penovi.

Jeho účasť v druhom kole vtedy vyvolala všeobecné prekvapenie, či dokonca zdesenie, zatiaľ čo dnes predvolebné prieskumy predpovedali zdar Marine Le Penovej už od začiatku, a tak nemôže byť ani reči o podobných reakciách a pocitoch. Niektorým sa dokonca uľavilo, že prvé kolo volieb nevyhrala.

V druhom kole v roku 2002 sa s vtedajším predsedom Národného frontu stretol úradujúci pravicový prezident Jacques Chirac a jeho víťazstvo bolo zdrvujúce. Vďaka takzvanému republikánskemu frontu, to znamená podpore takmer všetkých neúspešných kandidátov, celej ľavice a médií získal takmer o 20 miliónov hlasov viac ako v prvom kole, zatiaľ čo Le Pen dokázal zvýšiť svoju podporu o chabých 700-tisíc hlasov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlasujúci francúzski ľavičiari si síce pri hádzaní obálok so Chiracovým menom zapchávali nos, ale predsa len hlasovali.

Prečítajte si tiež: Francúzi ukážu, či mal kamoš pravdu Čítajte 

Normalizovaná Le Penová

Aj v tomto sa situácia zásadne líši od tej spred pätnástich rokov. Zatiaľ čo republikánsky kandidát François Fillon (tretí v poradí s 20 percentami) ani nečakal s vyhlásením svojej podpory Macronovi na oficiálne oznámenie výsledkov, radikálny antiglobalista Jean-Luc Mélenchon (štvrtý v poradí s 19,5 percenta) nechal chytrácky rozhodnutie na sympatizantov svojho hnutia Nepoddajné Francúzsko (France Insoumise), ktorí sa majú vyjadriť prostredníctvom internetu.

No v podpore Macrona sa zhodujú takmer všetci významní politickí predstavitelia. Ako však ukazujú prieskumy, voliči svojich lídrov budú počúvať len čiastočne a mnohí fillonovci či hamonovci (piaty v poradí s 6,3 percenta) podporia Le Penovú alebo sa na druhom kole vôbec nezúčastnia.

Dá sa teda očakávať, že jej volebný výsledok narastie v druhom kole omnoho výraznejšie, ako to bolo v prípade jej otca v roku 2002. Agentúra Ipsos očakáva výsledok 38 percent pre Le Penovú proti 62 percent pre Macrona. Navyše už teraz Le Penová získala takmer o dva milióny viac hlasov než jej rodič Jean-Marie v roku 2002. (Pre úplnosť treba dodať, že medzi rokmi 2002 a 2017 vzrástol počet oprávnených voličov o päť miliónov.)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Inými slovami spoločenské akceptovanie Le Penovej sa výrazne zväčšilo, čo nemožno pripísať iba jej zľahka umiernenejšej rétorike a zopár kozmetickým úpravám v programe.

Prečítajte si tiež: Do francúzskych volieb sa vrátil poľský inštalatér Čítajte 

Skeptickejší k Únii, otvorenejší k Rusku

Čo sa týka zahraničnopolitického smerovania krajiny, tiež sme svedkami jej zásadného spochybňovania. Zarážajúci je úspech protieurópskych kandidátov, ktorí získali spolu takmer 50 percent.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4WFN na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Nataša Holinová

Špeciálna prokuratúra je rozprášená tak vulgárne, ako sa len dá.


Peter Tkačenko

Harabin prezidentom nebude, ale môže o ňom rozhodnúť.


SkryťZatvoriť reklamu