Autor je minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Sobota 29. apríla sa do dejín starého kontinentu zrejme zapíše ako deň, keď sa uzatvorila jedna kapitola európskych dejín, a začala sa písať druhá.
“Bolo by nezmyselné budovať atmosféru pomsty a navzájom si dokazovať, kto je silnejší a kto sa bez toho druhého zaobíde viac.
„
Dneškom sa totiž rozhodnutím najvyšších predstaviteľov členských štátov EÚ symbolicky spúšťa proces, na ktorého konci bude odchod Spojeného kráľovstva z EÚ. Ako bude vyzerať európske spoločenstvo o dva roky oddnes? O čo horšie alebo lepšie na tom budeme?
Stratíme všetci
Bolo by zbytočné zakrývať si oči pred krutou pravdou: na brexite stratíme všetci – tí na pevnine, aj tí na ostrovoch. Nech by aj vyjednávania o podmienkach odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ, ktoré sú teraz pred nami, prebehli akokoľvek hladko a bezproblémovo (čo sa zrejme nestane), výsledkom bude oslabená EÚ27 – oslabená o politickú, ekonomickú aj vojenskú veľmoc; oslabená magnitúdou prvého dezintegračného zemetrasenia v jej dejinách, fenoménu, s ktorým nemala doteraz skúsenosti žiadna generácia povojnových európskych lídrov, oslabená prevládajúcim sentimentom občanov, že sme ako manažéri EÚ zlyhali, keď sme brexitu nedokázali zabrániť.
Spojené kráľovstvo tiež nevyjde z tohto procesu posilnené, práve naopak: byť mimo EÚ je vždy menej výhodné – politicky aj obchodne – než byť súčasťou spoločného trhu, jednotnej platformy, kolektívneho rozhodovania.
A, povedzme to rovno: na brexit doplatia aj občania na oboch stranách. Už nebude také jednoduché usadiť sa na ostrovoch, začať tam nový život ako doteraz. Zmeny sa dotknú vývozcov a dovozcov tovaru, poskytovateľov služieb – dnes je ešte priskoro hovoriť o clách či tarifách, o tom sa budú viesť náročné a dlhé rokovania medzi Londýnom a Bruselom, ale isté obmedzenia tu určite budú.
Pre nás je tak dôležité dosiahnuť v rokovaniach maximálnu možnú čitateľnosť a právnu istotu pre občanov (všetkých súvisiacich práv, vrátane sociálnej ochrany), biznis aj medzinárodných partnerov.
Šanca nastaviť vzťahy nanovo
Brexit určite nemožno považovať za dobrú správu, ale taká je realita. Je to ale zároveň šanca: šanca na zmenu EÚ. Únia je životaschopný projekt, ľudí oslovuje, má právom čo ponúknuť, čím zaujať.
Ak nedávne voľby v Holandsku niečo dokázali, tak to, že ak si občania v Európe majú vybrať medzi EÚ perspektívou a neistotou nesystémovosti, vyberú si EÚ. Na tomto poznaní musíme postaviť budúcnosť.
Brexit nám dáva príležitosť nastaviť si vzťahy so Spojeným kráľovstvom nanovo. Spojené kráľovstvo sa nemôže – a ani nechce – ani geograficky ani politicky odtrhnúť od Európy. Zostane tak aj po vystúpení z EÚ naším blízkym spojencom a partnerom v európskych témach, v boji proti terorizmu a medzinárodnému zločinu, v otázkach bezpečnosti, obrany aj zahraničných vecí.
Bolo by preto nezmyselné budovať atmosféru pomsty a navzájom si dokazovať, kto je silnejší a kto sa bez toho druhého zaobíde viac. Ak je diplomacia umením možného, tak nadchádzajúce rokovania o brexite by mali byť umením schopného.
Schopného dohodnúť sa, povýšiť to, čo nás spája, nad to, čo nás rozdeľuje. Na princípoch úprimnej spolupráce.
Lebo – priznajme si – atmosféra v Európe má dnes ďaleko od eufórie. Neistota, obavy, ťažká predvídateľnosť ďalšieho vývoja, nedôvera, napätie a nepochopenie vládnu nielen medzi politickými elitami, ale najmä vo vzťahu medzi nimi a občanmi.
Dosahovanie kompromisov už akoby nebolo v móde. Je načase to zmeniť. A rokovania o brexite môžu ukázať, že sa to dá. Ja verím, že to dokážeme.
Autor: Miroslav Lajčák