SME

Čakajú Strednú Áziu zmeny?

Nenápadný región už zaujíma nielen svojich susedov.

(Zdroj: SITA/AP)

Autor je analytikom think-tanku STRATPOL - Inštitút strategických politík.

Niektoré svetové regióny sú v hľadáčiku mediálneho záujmu takmer nepretržite. Iné, ako napríklad Stredná Ázia, sa dostanú na čelné stránky tlače skôr výnimočne.

Významným zdrojom nestability v Strednej Ázii je situácia v Afganistane. Zhoršenie tam by sa mohlo jednoducho preliať cez hranice a ohroziť tak bezpečnostnú situáciu v regióne.

Táto od Európy vzdialená, od svetových morí izolovaná oblasť môže byť na prvý pohľad nezaujímavou. Zdanie však často klame. Geostrategická poloha, nesmierne zásoby nerastov, autokratické režimy a hrozba militantného islamizmu, to spoločne vytvára situáciu, ktorá si zasluhuje ďalšiu pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj Čína sa zaujíma

Z pohľadu geopolitiky leží oblasť na prahu Ruska a Číny. Obe veľmoci majú v Strednej Ázii svoje politické, bezpečnostné i ekonomické záujmy. Dlhý čas boli štáty regiónu pod výhradnou dominanciou Ruska, čo jednak odzrkadľovalo staré sovietske väzby a potrebu Kremľa mať na dlhej južnej hranici stabilných a lojálnych partnerov. Posledné obdobie sa však siločiary vedúce zo stredoázijských republík orientujú čoraz silnejšie na Peking.

Svoju rolu tu zohráva dostupnosť čínskych investícií a silný záujem mať na východnej hranici susedov, ktorým ani nenapadne akokoľvek podporovať snahy o nezávislosť etnicky a nábožensky spriaznených Ujgurov žijúcich v Číne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Medzi významných ďalších hráčov treba pre úplnosť započítať Turecko, Irán, Indiu a USA. Keďže región skrýva bohaté náleziská ropy, zemného plynu a vzácnych kovov, v hre o miestne zdroje nejde o žiadne drobné.

K úplnému obrázku pripočítajme významné tranzitné a obchodné trasy, križujúce oblasť z východu na západ i zo severu na juh. Bez veľkého preháňania sa na medzinárodných fórach hovorí o hodvábnej ceste pre 21. storočie.

Toto nie je žiadna novinka pre kriminálne skupiny, ktoré už dlho využívajú stredoázijské republiky ako tranzitné na pašovanie narkotík a ďalšieho kontrabandu do Ruska a Európy.

Delikátna otázka nástupníctva

S výnimkou Kirgizska je nutné ďalšie republiky Strednej Ázie označiť za nedemokratické režimy, kde sa moc sústreďuje do rúk prezidenta a jeho suity. Na vrchu stabilitu zaisťujú klientelistické vzťahy medzi elitami a nepotizmus.

Zdola spoločnosť zabezpečuje dôsledné potláčanie opozície, represie a schopnosť režimu zabezpečiť občanom určitú životnú úroveň a spôsob života. Aký stabilný je však tento model v praxi?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pre každé zriadenie, ktoré koncentruje moc okolo jedinej osoby, je jednou z najcitlivejších otázok vec nástupníctva. Smrť lídra môže odštartovať vnútorný boj o moc a uvrhnúť krajinu do nepokojov.

Týmto testom, priebežne úspešne, prešiel v poslednom čase Uzbekistan. Úmrtie prezidenta Karimova v septembri tohto roku nevyvolalo zatiaľ zásadné otrasy. Maximálnu delikátnosť situácie potvrdzovalo vytrvalé dementovanie prvotných správ o smrti Karimova Taškentom. Definitívne potvrdenie správy prišlo z oficiálnych uzbeckých kruhov takmer s odstupom týždňa.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4WKP na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


8
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


8
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


2
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


14

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Nadšenie v Pekingu z Muskových čistiek nebude malé


3

Kreslí Rosie Naive Art.


Rosie Babicová 1
Tridsaťpäťročný veterán Rustam Altyjev vo februári tohto roka opití umlátil kladivom ženu (86 rokov) a jej syxna (52) v dedinke v Permskom kraji.

Ruskí navrátlici z frontu vraždia, mučia a týrajú. Beztrestne. Veď sú hrdinovia.


7
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


14
SkryťZatvoriť reklamu