Autor je redaktorom MF DNES
Plávate zelenou krajinou, pokojnou ako hladina jazera, ktoré sa pred vami otvára, ale nebo je dramatické a počasie sa tu mení rýchlejšie ako pollitre s pivom v hučiacej slovenskej krčme.
Pekne aj škaredo, ak za škaredo považujete dážď, je tu každú hodinu, niekedy aj niekoľkokrát. Krajina na severe Írska vyzerá ľudoprázdna, ale v dedine isto nájdete pub, ktorý je tu čosi ako miestny úrad, hostinec, obchod aj kultúrne centrum dohromady. Občas sa pred vami prekvapivo objaví aj šľachtické sídlo, majestátny zámok ako z viktoriánskych detektívok, pripomínajúci, kto tu po stáročia vládol.
Obetí viac ako následkom terorizmu
Plavíte sa loďou po rieke a ani neviete, že ste prekročili hranicu. Hranicu medzi Írskom a Severným Írskom. Azda len tak, že v pube namiesto eurom platíte librou.
“Odlupovať sever ostrova od Británie len preto, aby Únii pribudol malý fliačik na mape a Londýn bol potrestaný za neuvážený brexit, teda rozvod s Úniou, je detinské až pochabé.
„
Aj pub vyzerá rovnako a väčšinou, ak je katolícky, teda v tunajšom delení írsky, tak sú v ňom fotky, nápisy a ďalšie spomienkové artefakty na dobu, keď sa tu Írska republikánska armáda pokúšala terorom dosiahnuť zjednotenie Írska.
Najviac mŕtvych tu bolo v sedemdesiatych rokoch, keď zahynuli takmer tri stovky ľudí ročne a v „rekordnom“ roku 1972 dokonca takmer päťsto, mnohonásobne viac, než bolo obetí islamského teroru v posledných dvoch rokoch v celej Európe.
Pomníčky, nielen obetí atentátov, ale i padlých „hrdinov“ z IRA tu nájdete veľa. Prekvapí a donúti vás to premýšľať, do akej miery je ten božský pokoj, ktorý tu teraz panuje, trvalý a či to nie je len dočasný prelud.
Podporovať separatizmus je krátkozraké
Obraz z plavby loďou na severe írskeho ostrova sa mi vybavil pred minulým víkendom, keď ohlásili, že na mimoriadnom summite k brexitu Európska únia podporí zjednotenie ostrova a vyhlási vopred, že by nič nebránilo, aby zjednotené Írsko bolo členom Únie.
Neviem, koľko z premiérov a hláv vlád európskej – bez Veľkej Británie už dvadsaťsedmičky – bolo niekedy na severe Írska, koľko z nich videlo tie pomníčky obetiam tamojšej vojny za zjednotenie ostrova.
Veľa asi nie, pretože to by inak nepodporili takto ľahkovážne možný vznik ďalšieho pokračovania požiaru, ktorý tu horel desiatky rokov.
Samozrejme, keď sa pozriete na mapu, dáva írsky ostrov ako jeden štát logiku, zvlášť keď väčšina obyvateľov Severného Írska hlasovala za zotrvanie v Európskej únii.