Autor pracuje v Českom rozhlase
V Česku začalo strašiť. Politika nabrala v uplynulých dňoch takú podobu, že sa aj priemerne statoční občania začali báť. Prezident pošliapava ústavu a hrá na Hrade potupnú hru s premiérom, ktorý kľučkuje „ako veverička v klietke“.
A minister financií plánuje použiť svoje médiá na ostreľovanie politickej konkurencie. Do volieb do snemovne zostáva šesť a do prezidentských deväť mesiacov.
Vitajte v strašidelnej krajine bezhlavého rytiera, deväťhlavého krívajúceho draka, mocného pána podsvetia a jedovatých hadov, kam oko padne.
Zmena režimu?
Pritom ešte pred pár dňami bol v Prahe pokoj, politika sa síce začala trochu zahrievať so štartom oficiálnej volebnej kampane, ale inak bolo Česko najnudnejšou krajinou strednej Európy, s úspešnou vládou, nízkou nezamestnanosťou a očakávaním hokejových majstrovstiev sveta.
Vláda vedená sociálnym demokratom Bohuslav Sobotkom bola v porovnaní s Orbánovým kabinetom, posadnutým Jaroslavom Kaczyńským v Poľsku a vlastne aj Ficovou partiou (Kaliňák, Danko, Bašternák...) príkladom demokracie západného strihu.
Že začal Sobotka – vecne správne – útočiť na Babišove nevysvetlené problémy s daňami z jednokorunových dlhopisov a s kúpou Agrofertu, vyzeralo spočiatku ako reakcia na biedne preferencie ČSSD (hnutie ANO má stále cez 30 percent, ČSSD v jednom prieskume len 12).
A podanie demisie celej vlády ako najlepšia z troch zlých možností, ktoré premiér mal.
Lenže Sobotka podcenil dve okolnosti. Že úskočný prezident urobí čokoľvek vrátane porušenia ústavy, aby ho ponížil. A že Zeman uzavrel otvorené spojenectvo s Andrejom Babišom (mentálny pakt porušovateľov pravidiel, ako to nazval predseda ODS Petr Fiala).
“Uplynulý týždeň priniesol do verejného priestoru veľa klebiet, klamstiev, vulgarizmov a taká atmosféra praje silným vodcom a veľkým peniazom v kampani.
„
A v Česku sa znenazdajky môže stať, že sa počas roka 2017 zmení nielen vláda, ale aj celý režim, teda pravidlá politického i občianskeho života – ako sa to na Slovensku stalo s nástupom Vladimíra Mečiara a v Maďarsku počínaním Viktora Orbána.
Americký historik Timothy Snyder napísal v aktuálnej knihe O tyranii: „Európske moderné dejiny dokazujú, že sa spoločnosti často rozpadnú, demokracia zrúti, etické princípy zlyhajú...“
Kto je Július Šuman?
Pre históriu bude obrazom dnešnej krízy trapas na Pražskom hrade, kde zlomyseľný prezident poďakoval premiérovi za prácu a prijal jeho demisiu, ktorú však Sobotka nepriniesol.
„Nastav si to, máš to naopak,“ nabáda prezident Zeman paličkou premiéra Sobotku, aby si vyrovnal mikrofón. Video obletelo svet a odsunulo v známosti na druhú priečku legendárne predstavenie Václava Klausa s protokolárnym perom na návšteve v Čile.
Český premiér sa zachoval v nepríjemnej situácii nebývalo srdnato a v spore s ministrom Babišom sú argumenty na jeho strane, ale aj on je jedným z pôvodcov krízy.
Ani matadorovi Ficovi, ale azda ani Andrejovi Dankovi – keby sa niekedy stal premiérom – by sa nestalo, že oznámi demisiu, nepodá demisiu, pohrozí odvolaním ministra, neodvolá ministra, aby nakoniec podal návrh na jeho odvolanie... A to všetko v rozmedzí štyroch dní.
Taký politik si pýta trest od politických súperov a nakoniec aj od voličov. A Zeman s Babišom v silnom mocenskom spojenectve sú brutálnymi súpermi. V bleskovom prieskume pre Český rozhlas uprostred krízy odmietlo Sobotkov nápad s demisiou 66 percent opýtaných...
V takmer beznádejnej situácii pomohol premiérovi Július Šuman. Táto záhadná osoba používajúca meno dôstojníka ŠtB, ktorý mal údajne riadiť Babiša, zverejnila tri nahrávky s ministrom financií v hlavnej úlohe.
Na prvej hovorí veľmi vulgárne o sociálnych demokratoch aj zamestnancoch Agrofertu. Na tretej, ktorá sa objavila ako posledná, o konkrétnom policajnom vyšetrovaní.
Najhoršia je však v poradí druhá: dokladá, že podpredseda vlády na niekoľkých stretnutiach dohováral s redaktorom MF Dnes publikovanie kompromitujúcich článkov na sociálnych demokratov. MF Dnes, Lidové noviny, iDnes, najpočúvanejšie Rádio Impuls a ďalšie médiá Babiš kúpil v júni 2013.
Objavil sa teda dôkaz niečoho, čo Babiš roky tvrdošijne popiera. Kruté sociálne siete mu hneď pripomenuli jeho vyhlásenie z júna 2013: „Ja môžem verejne vyhlásiť na zdravie mojich štyroch detí a dvoch vnučiek, že v žiadnom prípade nebudem nikdy zasahovať do práce redaktorov...“