Autor je analytik INESS
Minimálna mzda sa stala témou aj v USA. Od roku 2009 tam federálna vláda stanovuje minimálnu mzdu na úrovni 7,25 dolára za hodinu (cca 6,60 eura).
Dnes sa hovorí o možnom zvýšení na 10,10 dolára, teda o 37 percent a jeho vplyvu na zamestnanosť. Zdá sa vám, že máme čo závidieť?
Nedajte sa zmiasť, na Slovensku medzičasom narástla minimálna mzda o rovnakých 37 % (dnes predstavuje 435 eur mesačne, teda 2,50 eur na hodinu).
Len s tým rozdielom, že u nás bola zvolená salámová metóda. Tá však negatívne dôsledky neodstráni, len ich lepšie skryje. Takže aké sú možné negatívne vplyvy vyššej minimálnej mzdy?
Posúďme to cez reštaurácie
Posledná štúdia snažiaca sa zodpovedať túto otázku prichádza z Harvardu a využíva dáta z internetovej aplikácie Yelp, ktorá slúži zákazníkom na hodnotenie kvality reštaurácií.
A reštauračné služby sú práve tým odvetvím (aj na Slovensku), kde pracuje najviac ľudí s minimálnou mzdou. Navyše v USA môžu zvyšovať minimálnu mzdu aj lokálni politici, čo vytvorilo priestor pre výskumníkov, aby mohli lepšie zachytiť vplyv jej zvyšovania na ekonomiku.
“Minimálna mzda pripravuje o podnikanie a prácu predovšetkým menej produktívnych podnikateľov a zamestnancov, brzdí vytváranie nových pracovných miest a zrýchľuje zánik reštaurácií.
„
Štúdia sa pozrela na to, ako zvyšovanie minimálnej mzdy vplýva na krach a zatváranie reštaurácií vzhľadom na ich hodnotenie v aplikácii Yelp.
V San Franciscu skrachuje približne 5 percent reštaurácii ročne. Autori zistili, že ak reštaurácia dosahuje priemerné hodnotenie 3,5 hviezdičky (z piatich), tak zvýšenie minimálnej mzdy o desatinu povedie k 14-percentnému nárastu pravdepodobnosti, že táto reštaurácia skrachuje.
Horší utrpia viac
Zaujímavejším zistením však bolo, že ak má reštaurácia o hviezdičku viac, klesne pravdepodobnosť krachu reštaurácie z dôvodu zvyšovania minimálnej mzdy na nulu.