Vyhodenie šéfa FBI Jamesa Comeyho, zdá sa, samo o sebe neublíži tejto americkej vyšetrovaco-spravodajskej agentúre.
Jeho nástupca, dočasný riaditeľ Andrew McCabe, už stihol poprieť tvrdenie prezidenta Donalda Trumpa, že Comey stratil dôveru svojich podriadených, a sľúbil že sa hneď ozve, len čo by sa „niekto“ pokúsil ovplyvniť vyšetrovanie prepojení medzi Bielym domom a Ruskom.
Takže ak má Trumpovo spackané prepustenie Comeyho nejaký dopad na FBI, zrejme sa prejaví v zosilnenom vŕtaní sa v ruskom vplyve na Trumpovu administratívu. Lebo prezident svojím konaním akoby dal najavo, že má čo skrývať.
Na druhej strane, Comeyho osud už Trumpovi ublížil: len nie dosť na to, aby ho znemožnil celkom. Najväčšia škoda je skôr imidžová, v tom, že sa prezident správal ako nedisciplinované dieťa.
Jednak mohol pokojne nechať Comeyho ešte slúžiť, kým by nenašli lepšiu výhovorku, než jeho postup pri vlaňajšom vyšetrovaní Hillary Clintonovej. Čo je však podstatnejšie, keď už sa rozhodli pre smiešne zdôvodnenie – a prečo, preboha, by Trumpovi malo prekážať vyšetrovanie jeho protikandidátky Clintonovej, ktorému vyhral voľby? – prezident nedokázal držať jazyk medzi zubami, a hneď na druhý deň vytrúbil do sveta, že skrátka chcel vyhodiť Comeyho a basta, bez ohľadu na jeho výkon funkcie.
A tým postavil do roly klamárov nielen svojich poskokov v Bielom dome, ale aj silnejšie kalibre z Generálnej prokuratúry.