Autor je politológ a arabista
Slovo terorizmus sa dnes stalo súčasťou slovníka takmer každého Európana, pričom často dostáva prívlastok islamský (moslimský). Ten evokuje, že terorizmus k nám prichádza z prevažne moslimských krajín Blízkeho východu a je bytostne spätý s islamským náboženstvom.
Keď majú ľudia vo svojich domovských krajinách strach, znamená to, že teroristi dosiahli svoj cieľ. A Európania sa boja. Boja sa islamského terorizmu. A desia sa ho aj európske vlády, ale nevedia sa dohodnúť, ako s ním bojovať.
Dlho totiž tejto hrozbe nevenovali takú pozornosť, akú by si zaslúžila. Výraz „islamský terorizmus“ bol známy aj v minulosti, ale keďže sa teroristické útoky odohrávali prevažne v oblasti Blízkeho východu, obyvatelia Európy jeho hrozbu až tak nevnímali.
A hoci k veľkým teroristickým útokom došlo aj na Západe – v New Yorku, Madride či Londýne – frekvencia ich výskytu sa nedala porovnávať s Blízkym východom. V dvadsiatom storočí, ale aj začiatkom nového milénia, sa obyvatelia arabských krajín Blízkeho východu stávali obeťami terorizmu v oveľa väčšej miere ako Američania alebo Európania.
Teroristi so vzdelaním
Terorizmus je stará metóda boja a nie je špecifikom Blízkeho východu. Bola a je praktizovaná po celom svete vždy, keď jednotlivec alebo skupina ľudí majú pocit, že im vládnuce sily podporované armádou a políciou bránia v získaní slobody, dôstojnosti alebo spravodlivosti.
“V minulosti sa teroristami stávali prevažne vzdelaní mladí muži s intenzívnym entuziazmom a presvedčením, ktorí cítili, že ich náboženstvo alebo národ sú utláčané a treba ich brániť.
„
A keď v politickom živote nie je vytvorený priestor pre opozíciu, prípadne je opozícia ignorovaná či prenasledovaná, mnohí nevidia inú možnosť, ako sa uchýliť k extrémnym riešeniam.
Podstatou terorizmu je prostredníctvom nekonvenčných bojových metód prinútiť jednotlivcov, skupiny, ale aj vlády urobiť také rozhodnutia, ktoré poslúžia potrebám teroristov. V minulosti sa teroristami stávali prevažne vzdelaní mladí muži s intenzívnym entuziazmom a presvedčením, ktorí cítili, že ich náboženstvo alebo národ sú utláčané a treba ich brániť.
Od ľavice k náboženstvu
Nezriedka je terorizmus ideologicky podfarbený. V Európe sa v minulom storočí vyskytoval najmä terorizmus ultraľavicových organizácií typu Frakcia červenej armády pôsobiacej v Nemecku. Na Blízkom východe mal terorizmus vždy viaceré podoby. Teroristické útoky boli vedené v mene získania nezávislosti, ale tiež v mene politickej či náboženskej ideológie.