Autor je redaktor radiožurnálu Českého rozhlasu
17. guvernér Jakarty Basuki Purnama, etnický Číňan a kresťan prezývaný Ahok, skončil za mrežami. Súd ho poslal na dva roky do väzenia za údajnú urážku islamu.
Na prvý pohľad je verdikt jednoznačný a všetci by ho v demokratickej spoločnosti mali rešpektovať. Vyzval k tomu aj indonézsky prezident a v uplynulých rokoch aj významný Ahokov spojenec Joko Widodo.
“Viac a viac indonézskych moslimov sa totiž radikalizuje. A nielen v náboženských školách, ale aj na technických univerzitách, ktoré nemá pod kontrolou ministerstvo školstva. Šírenie radikálnych názorov tiež podporujú islamské komunity zo zahraničia – tunajšie médiá aj niektorí duchovní ukazujú na Saudskú Arábiu.
„
V tomto prípade však ide o viac, než len o potrestanie významného politika. Ide o ďalšie smerovanie najľudnatejšej moslimskej krajiny sveta, ktorá sa často uvádza ako príklad tolerantnej spoločnosti, kde spolu aj vedľa seba žijú vyznavači hlavných náboženstiev, teda moslimovia, kresťania, budhisti či hinduisti. A ide aj o osud sekulárnej indonézskej demokracie.
Ahok totiž stál na čele desaťmiliónovej prevažne moslimskej Jakarty, bez ohľadu na to, že bol historicky vôbec prvým Číňanom a len druhým kresťanom zastávajúcim túto funkciu.
Navyše mal veľkú šancu vyhrať aj v ďalších voľbách.
Prívržencov vozili autobusmi
Bol veľmi populárny nielen medzi strednými vrstvami. Kedysi špinavé veľkomesto vyčistil a upratal. Zasadil sa o to, že sa dnes už odvážajú odpadky, že kanály a rieka pretekajúca Jakartou nie sú stokami, ako to bolo predtým, aj že z ulíc zmizli prostitútky.
Zameral sa na budovanie metra, ktoré má výrazne uľahčiť automobilovou dopravou doslova zamorenú metropolu. A má tiež povesť bojovníka proti korupcii.
Mnohým politikom aj radikálnym moslimom však ležal v žalúdku, a tak jeho politickí aj náboženskí odporcovia hľadali príležitosť ako proti nemu zasiahnuť.
A zámienkou sa im stala jeho predvolebná kampaň, keď na adresu niektorých svojich súperov uviedol, že zneužívajú verše koránu na politický boj. Konkrétne verše, ktoré podľa niektorých interpretácií zakazujú moslimom prijať „nemoslima“ ako svojho vodcu.
Hneď potom sa strhla doslova búrka. Zverejnené video totiž niekto zostrihal, Ahokove slová dezinterpretoval a radikáli ihneď začali volať najprv po jeho vyšetrovaní, potom zatknutí a nakoniec rovno odsúdení.
Najhlasnejšie boli počuť členovia Frontu obrancov islamu, ktorí do Jakarty autobusmi privážali svojich stúpencov z predmestia aj z okolitých dedín.
Nitky zo Saudskej Arábie
Organizované protesty potom narušili aj spoločnú modlitbu, na ktorej sa zúčastnil aj prezident Widodo. Islamisti vtedy otvorene volali, že nikto iný ako moslim im nemôže vládnuť, čo je protiústavné. Nikto však proti nim nezasiahol.
Islamskí extrémisti tak začali byť ešte hlasnejší a v ich rukách sa objavili aj vlajky mudžahídov, ktoré používa al-Káida.