Autor je ekonóm a politik
Tom Nicholson vo svojom článku o Kanade popisuje dôsledky narastajúcej príjmovej nerovnosti v Kanade, špeciálne v štáte Britská Kolumbia.
Píše o konkrétnych prípadoch nízkopríjmových pracujúcich, ktorým zamestnávatelia rôznymi trikmi výrazne znižujú už tak nízke mzdy až na úroveň, z ktorej majú problém dôstojne prežiť.
“Ak by dve vlády Mikuláša Dzurindu v oblasti európskej a euroatlantickej integrácie a v oblasti reforiem neurobili to, čo urobili, tak Slovensko by nečakala ani švajčiarska, ani kanadská realita, ale realita ukrajinská.
„
Kritizuje liberálnu vládu Britskej Kolumbie, ktorá „15 rokov znižuje verejné výdavky spolu so znižovaním daní pre bohatších občanov.“, aby potom ako znalec života nielen v Kanade, ale aj na Slovensku prišiel s nasledovným konštatovaním:
„Svojim spôsobom mi to pripomína Slovensko. Roky Dzurindovej vlády bez hudobného sluchu po roku 2000, s ich 19-percentnou paušálnou daňou, ktorá prospela v prvom rade boháčom, so všetkými zahraničnými investormi, ktorí tak nehanebne koketovali so slovenskými nízkymi mzdami, a so sľubmi, že také ostanú – so všetkými tými ekonomickými reformami, tak arogantne odkomunikovanými a potom absurdne zničenými poplatkom za návštevu u lekára. A vyrubili ich presne tie mestské elity, ktoré si nevedeli ani vo sne predstaviť, že 20 korún môže byť pohromou pre ľudí, ktorí ledva prežívajú“
Nuž, ja si nemôžem pomôcť, ale mne Nicholsonove analógie pripomínajú Fica a Blahu, sú totiž absolútne nesprávne a ľahko vyvrátiteľné faktami.

Nepovažujem sa za experta na Kanadu, takže sa nebudem vyjadrovať k tomu, čo píše o nej. Nepopieram, že príjmová nerovnosť je veľkým a rastúcim problémom a je tiež jedným z dôvodov nárastu popularity protisystémových populistov ako je Donald Trump.
Nicholsonove hodnotenia reforiem Dzurindových vlád sú však v tejto súvislosti úplne vedľa.
Tieto reformy totiž neviedli ani k zvýšeniu príjmovej nerovnosti, ani k nárastu chudoby, ani k poklesu verejných výdavkov, ani k horšiemu a ťažšiemu životu nízkopríjmových ľudí, ale presne naopak.
Nech sa páči, tu sú fakty.