Predseda poslaneckého klubu SDĽ Michal Benčík vypracoval návrh novely zákona o voľbách do NR SR, ktorá reaguje na nové podmienky vytvorené zmenou územnosprávneho členenia a na niektoré skutočnosti vyplývajúce z politického vývoja uplynulých troch rokov.
Peter Tóth
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Benčíkova novela prináša tri základné zmeny: 1. Namiesto doterajších štyroch volebných obvodov predpokladá vytvorenie ôsmich - identických s hranicami nových krajov. 2. Niektoré právomoci a povinnosti ministra vnútra pri organizácii volieb sa majú delimitovať na prednostov okresných úradov. (Eliminácia vplyvu politických špičiek na priebeh volieb.) 3. Slovenská volebná komisia môže podať v prípade potreby námietku krajskému súdu proti zapísaniu niektorého politického subjektu na kandidátsku listinu. Súd má o námietke rozhodnúť do troch dní. (Predchádzanie aféram typu petičné hárky DU a ZRS.)
Návrh poslanca Benčíka, ktorý podporuje celá opozícia, je rozumný. Treba však dodať, že ho mala pripraviť vláda. Kabinet Vladimíra Mečiara v NR SR presadil zákon o územnosprávnom členení. Rok pred parlamentnými voľbami však nebol schopný a najmä ochotný pripraviť návrh novely zákona o voľbách, ktorý by zohľadňoval nové usporiadanie štátu. Mocenské záujmy najsilnejšieho vládneho subjektu a jeho predsedu sú totiž úplne iné. Vladimír Mečiar chce presadiť väčšinový volebný systém s takými upravenými volebnými obvodmi, aby zaručovali víťazstvo HZDS, prípadne aj získanie ústavnej väčšiny. Ak sa mu nepodarí nahovoriť koaličných partnerov na zavedenie väčšinového systému, bude to skúšať so systémom kombinovaným. A ak ani túto alternatívu nepresadí, bude sa usilovať, aby sa voľby podľa pomerného princípu konali iba v jednom volebnom obvode, ktorým bude celé Slovensko. Tým by ostal síce zachovaný pomerný systém volieb, ale priebeh volebnej kampane by viac-menej zodpovedal väčšinovému. Voľby by sa tak definitívne stali zápasom Mečiar vs. zvyšok sveta. A aby to bolo ešte o niečo komplikovanejšie, premiér - a v tom ho koaliční partneri už podporili - bude presadzovať, aby pre vstup volebnej koalície do NR SR bolo potrebné dosiahnuť 5 percent voličských hlasov na každú členskú stranu koalície.
Práve ste prekročili povolený počet zariadení
Váše aktívne predplatné umožňuje prístup k zamknutému obsahu iba obmedzenému počtu prehliadačov.
Aby ste mohli pokračovať v čítaní článku na tomto zariadení/prehliadači, upravte si, prosím, zoznam zaregistrovaných zariadení v nastaveniach vášho profilu.
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom G2CNM na číslo 8787.
Pošlite SMS s textom H2CNM na číslo 8787.