SME

Obava z Kotlebovho martýrstva nič nerieši

Keď osoba spácha trestný čin, takisto nemá zmysel hovoriť o tom, či je, alebo nie je namieste ju stíhať, a aké to vyvolá ohlasy verejnosti.

(Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autorka je predsedníčkou MVO Ľudia proti rasizmu, spolupracuje s OZ Progresívne Slovensko

Už sme si zvykli, že takmer všetko, čo sa šuchne okolo strany Mariana Kotlebu, polarizuje verejné debaty: po voľbách sa tvorili názorové koalície podľa toho, akým príčinám pripisovali jeho úspech.

Neskôr sa publikum rozdelilo na tých, ktorí vidia riešenie v priamej konfrontácii fašistov v diskusiách, a tých, ktorí naopak radia s fašistami nediskutovať.

Aktuálne sa stala novým kritériom na formovanie táborov polemika, či má, alebo nemá zmysel rozpustiť ich stranu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Martýr bol a martýr bude

Jedna časť názorového spektra apeluje na to, že prípadné rozpustenie strany ĽSNS ju môže politicky posilniť. Argumentuje pri tom mantrou o umocňovaní ich imidžu martýrov. Práve tento argument je v skutočnosti najslabší.

Ak by sa polícia a súdy začali správať ako politickí marketéri, ktorí musia zvažovať PR efekt svojich rozhodnutí, a preto by rezignovali na ochranu ústavnosti, o čo by bol takýto štát lepší než ten, ktorý by stvorili fašisti a pred ktorými sa snažíme brániť?

Nejestvuje totiž nijaká možnosť vyrovnania sa s extrémizmom, ktorá by im neposkytla šancu na štylizovanie sa do roly nespravodlivo prenasledovaných. Póza rebelov a trpiteľov je nevyhnutnou súčasťou imidžu každého, kto tancuje na hrane zákona a proti komu existuje aspoň aký-taký spoločenský odpor.

Vyhnúť sa tomu dokážeme jedine vtedy, keď tento odpor zanikne. Keď na elimináciu fašizmu rezignujeme. Jedine vtedy, keď sa stane fašizmus legálnym politickým mainstreamom, nebude mať ĽSNS už na čom stavať svoje martýrstvo. Potom budeme martýrmi my. V emigrácii na Novom Zélande alebo v pracovných táboroch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Môžeme sa na to pozrieť aj inak: od roku 2009 nestáli strane ĽSNS v ceste za volebným ziskom žiadne zásadné právne prekážky. Nepodarilo sa stíhať nikoho z jej ústredných postáv, takmer vôbec sa nekonali koordinované policajné zásahy a razie, zabudlo sa na rozkladné opatrenia. Činnosť polície sa donedávna obmedzovala len na postávanie na ich mítingoch.

Rovnako beztrestne sa im darilo aj v online prostredí: stali sa jednou z najsilnejších politických online komunít, ktorej posolstvo šírilo donedávna až 140 facebookových stránok. Ich virtuálni pešiaci ovládli takmer všetky online diskusie k téme Rómov či migrantov. Pod paľbou ich hoaxových infografík zanikal každý náš argument, a tak sme sa radšej z týchto debát stiahli.

Stranícke úderky spokojne navštevovali aj naše verejné offline diskusie bez toho, aby ich niekto vyháňal či cenzuroval.

Nuž teda, napriek tomu, že ich niekoľko rokov nikto neumlčiaval, nezatváral do basy, netrápil represívnym ani spoločenským tlakom, sa nič z ich martýrskej sebaštylizácie nevytratilo. Pokračovať v tejto stratégii a úzkostlivo ich chrániť pred represiou nielenže nijako neoslabilo ich trpiteľský imidž, ale naopak, posilňovalo ich sebavedomie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ľudová strana, druhý diel

Druhou namietanou výhradou je to, že rozpustenie ĽSNS nezdecimuje ich politický kapitál a neochromí ich činnosť. Majú pripravenú stranu, do ktorej sa preskupia a budú pokračovať v ťažení proti demokracii pod novou vlajkou. Tento druh politických následkov je zrejme jediný, ktorý sa naozaj nedá odškriepiť.

Keď združenie Ľudia proti rasizmu v roku 2005 pripravilo podnet a dokumentáciu pre Generálnu prokuratúru vo veci rozpustenia Slovenskej pospolitosti – Národnej strany, mali sme o čosi ľahšiu úlohu. V tom čase si Slovenská pospolitosť ešte nestihla vydobyť žiadne volebné úspechy.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4XEV na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Nataša Holinová

Špeciálna prokuratúra je rozprášená tak vulgárne, ako sa len dá.


Peter Tkačenko

Harabin prezidentom nebude, ale môže o ňom rozhodnúť.


SkryťZatvoriť reklamu