Viceprezident GLOBSEC-u a riaditeľ GLOBSEC Policy Institute
Nádeje na novú svetovú demokraciu, pokrok a prosperitu sú dnes vzdialenejšie ako pred dvadsiatimi rokmi. Niečo tu nevyšlo.
Ako sa prispôsobíme budúcnosti a prispôsobíme budúcnosť svojim potrebám? Táto otázka nedá spávať pracovníkom GLOBSEC Policy Institute. Preto sme prišli s témou tohtoročnej konferencie, aby ste nám s tým mohli pomôcť.
“Je dôležité odhaľovať dezinformácie. Rovnako aj vytvárať vlastné príťažlivé, emocionálne príbehy. Potrebujeme si prinavrátiť faktor príťažlivosti.
„
Program tohtoročnej konferencie GLOBSEC sa točí okolo troch trendov. Sú ako tri čudné sestry, alebo čarodejnice zo Shakespearovho Macbetha. Predpovedajú budúcnosť, ktorá nastane, ak budeme ignorovať varovné signály. Mohla by viesť k zániku Západu.
Svet pravidiel sa otriasa
Po prvé, svet pravidiel sa otriasa vo chvíli, keď ho najviac potrebujeme.
Paradoxne to boli pred niekoľkými desaťročiami liberálni intelektuáli, ktorí obhajovali kritické rozobratie spoločných príbehov. V móde bol post-štrukturalizmus. Toto cvičenie sa stalo koníčkom každého Johna a Ivana na celom svete. Naučili sme sa rozoberať, ale nevieme, ako znovu postaviť niečo nové a funkčné.
Jednopólový okamih svetového vývoja vedeného USA je už minulosťou. EÚ sa v mnohých kútoch Európy i sveta vysmievajú. Kým čakáme, až vytvoríme nové významy, ktoré by zaplnili vzniknutú prázdnotu, ostatní sa ponáhľajú.
Neliberálna demokracia je na vzostupe. Niektoré štáty sa riadia pravidlami len vtedy, keď sa im to hodí. Dôvera v demokraciu a ekonomiku voľného trhu sa prudko prepadla.
Zomrelo 400 000 Sýrčanov – čo je obyvateľstvo veľkosti Bratislavy – zatiaľ čo svet sa len nečinne prizeral. Ukrajinu rozrezali bez ohľadu na záruky členov Bezpečnostnej rady. Migračné tlaky sa zintenzívňujú, pričom ľudské práva sa rešpektujú len na papieri.
No nepodliehajme depresii. Nádej vždy existuje.
Technológie nám prinášajú blahobyt, bezpečnosť a lepšiu informovanosť. Priemyselná automatizácia sľubuje nové vrcholy výrobnej produktivity – ale aj pokles zamestnanosti vo výrobe. Veľké dáta nám pomáhajú pochopiť fungovanie našich spoločností, umožňujú vládam a podnikom lepšie slúžiť občanom. No tieto cenné údaje zároveň vyvolávajú pokušenie zneužívať ich.
Vezmime si vplyv technologických zmien na medzinárodné vzťahy. Kedysi dávno OSN povýšene diskutovala o technologických zmenách zasadajúc v newyorskej bubline. Trpiaci obyvatelia nemali žiaden účinný hlas.
Teraz majú tieto obete mobily. Všetci sme videli sýrske obete útokov smrtiacim plynom v televízii.
Občania na celom svete sú každým dňom mocnejší. Teraz majú nástroje, ako sledovať, čo ich vodcovia robia. Či už sa im to páči, alebo nie, tieto zmeny vytvárajú nový pocit svetového spoločenstva a spoločnej celosvetovej zodpovednosti.