Autor je asistentom europoslankyne Anny Záborskej za KDH
V reakcii na víťazstvo Emanuela Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách vyhlásil český premiér Bohuslav Sobotka, že Česko by si malo stanoviť pevný termín na prijatie eura. Ešte pred rokom pritom hovoril, že členstvo v eurozóne vidí ako realistický cieľ tak o päť až desať rokov a že sa nie je kam ponáhľať.
“Zoči-voči nevýhode geografickej vzdialenosti od Francúzska a Nemecka argumentuje eurom a prepojením na nemeckú a francúzsku ekonomiku cez veľké automobilky a ich dodávateľov.
„
To však zrejme už neplatí: prijatie eura je podľa neho spôsobom, ako zabrániť tomu, aby sa Česko neocitlo na periférii EÚ.
Eurozóna bude mať spoločný rozpočet
Sobotka má pravdu: Eurozóna bude spoločným menovateľom ďalšieho prehlbovania spolupráce medzi členskými štátmi EÚ.
Ak sa Macronovi podarí získať vo voľbách do Národného zhromaždenia parlamentnú väčšinu, bude vytvorenie samostatného rozpočtu pre eurozónu už len otázkou roka či dvoch. Úlohou tohto rozpočtu bude na jednej strane zvýšenie rozpočtovej disciplíny členských štátov tým, že obmedzí, alebo celkom nahradí suverénne požičiavanie si štátov na kapitálových trhoch.
Zároveň sa hovorí o spoločnom systéme poistenia nezamestnanosti zapríčinenej mimoriadnymi okolnosťami, ako bola napríklad finančná kríza. Rozpočet eurozóny by tiež mohol financovať veľké infraštruktúrne projekty a podporovať investície.

Premiér sa chystá do jadra
Vytvorenie takéhoto nového rozpočtu bude mať spolu s odchodom Spojeného kráľovstva za následok výrazné zníženie prostriedkov v rozpočte celej EÚ.