Autor je analytikom think-tanku STRATPOL - Inštitút strategických politík
Vládou a parlamentom prešlo minulý týždeň niekoľko významných rozhodnutí, vďaka ktorým nešlo Slovensko na bruselský summit NATO ako čierny pasažier.
Vďaka schváleniu vyslania 150-člennej bojovej misie, ktorá dopĺňa veľkosťou podobnú výcvikovú misiu v rámci posilnenia obrany Pobaltia, sa kabinet jednoznačne postavil za dohody, na ktorých sa uzniesli spojenci minulé leto na varšavskom summite.

Medzi ďalšie nemenej pozitívne správy treba započítať zámer vlády posunúť slovenské investície do obrany na 1,6 percenta HDP, zapojenie našich odborníkov ako inštruktorov v Iraku či trocha prehliadaný úspech slovenskej diplomacie, keď sa naša ambasáda v Sarajeve stala kontaktným veľvyslanectvom NATO pre Bosnu a Hercegovinu.
“Rozseknutie otázky, či je pre členov NATO väčším ohrozením Rusko, terorizmus, alebo tlak migračnej vlny, nie je dosť dobre možné. Záleží, či si ju kladieme v Rige, Lisabone, či v Bratislave.
„
Tieto správy vysielajú pozitívny signál, že Slovensko chce byť dospelým členom aliancie, ktorý ctí svoje záväzky.
Bol to nudný summit?
Časť bezpečnostných analytikov hodnotí summit kriticky. Udalosť bola organizovaná narýchlo a jediným cieľom bolo oficiálne stretnutie nového amerického prezidenta Trumpa s lídrami ostatných členov aliancie.
Škoda by bola taktiež nevyužiť príležitosť slávnostne otvoriť novú centrálu NATO v Bruseli.

Táto kritika je sčasti oprávnená, ale zabúda na iné dôležité aspekty. Nutné bolo a je vyhodnotiť plnenie varšavských dohôd, zapojiť alianciu ako celok do boja proti tzv. Islamskému štátu, dohodnúť základ nových pravidiel pre delenie bremena a v neposlednom rade začať plánovať ďalší riadny summit.
Dôležité je mať reálne očakávania a rozumne nastavené ciele. Nech to znie hocijako dobre v politických vyhláseniach - nie je možné, aby bol každý summit zlomový a kľúčový.
Kam pôjdu peniaze
Schválenie zvýšenia investícií do obrany je, samozrejme, len časťou príbehu. Treba sa pozrieť na detaily, teda štruktúru týchto výdavkov. Hocako lákavo vec znie, nie je možné, aby všetky uvoľnené prostriedky natiekli do modernizačných programov a novej techniky pre ozbrojené sily.