SME

Po 25 rokoch sa samostatné Slovensko stáva premiantom regiónu

Znie to až nevhodne, ale Slovák s Čechom sa môžu po 25 rokoch potľapkať po pleci a povedať si: Zvládli sme to!

Po voľbách v júni 1992 bola už federácia neudržateľná. (Zdroj: TASR)

Autor pracuje v Českom rozhlase

Pred 25 rokmi sa 5. a 6. júna 1992 sa konali v Česko-Slovensku voľby, ktoré predurčili rozdelenie federácie. Volilo sa do oboch komôr Federálneho zhromaždenia a oboch národných rád.

Občania, ktorí svojimi hlasmi vyniesli do čela slovenskej politickej reprezentácie HZDS a českej ODS, nehlasovali jednoznačne zarozdelenie.

Česko má za sebou politickú krízu, v ktorej sa vyjavili všetky vážne chyby súčasného usporiadania: slabé tradičné strany vrátane vládnej ČSSD, hegemónia ANO – nečitateľného hnutia jedného muža – a rozkladné pôsobenie prezidenta Miloš Zemana.

Lenže politické rokovania nabrali pozoruhodný spád a smer: Václav Klaus a Vladimír Mečiar nevymýšľali žiadne dvojdomčeky a pomlčky, Slovenská národná rada prijala 17. júla Deklaráciu o zvrchovanosti Slovenskej republiky a po troch dňoch Václav Havel abdikoval na prezidentskú funkciu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V brnianskej vile Tugendhat r

okovali delegácie ODS a HZDS 26. augusta. Snímka dvoch predsedov, ako sedia bez sák v záhrade pod stromom a vedú rozhovor bez svedkov, je jedným zo symbolov konca Česko-Slovenska.

Po mnohých hodinách úmorných vzrušených rokovaní povedal prvú vetu za obe delegácie Vladimír Mečiar: „K prvému januáru 1993 predpokladáme, že by vznikli Česká republika a Slovenská republika ako štátne útvary.“

Od volieb ubehlo len 81 dní.

Samostatné omyly

Keď sa dnes rozhliadneme po bývalom východnom bloku, môžeme pokojne vyhlásiť, že Česko a Slovensko si – hoci s obdobiami temna – počínali počas samostatného štvrťstoročia znamenite.

A po parlamentných a prezidentských voľbách v Česku, ktoré môžu priniesť babišovsko-zemanovský pakt, sa dokonca Slovensko stane premiantom regiónu.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Česi sú čoraz menej presvedčení, že rozdelenie Česko-Slovenska bolo správne. V roku 2006 si to myslelo 56 percent ľudí, 36 percentám sa rozdelenie nepáčilo. V máji tohto roku už len 44 percent hodnotilo tento krok ako správny, opačný názor zastávala presne polovica opýtaných (prieskum agentúry Median pre Český rozhlas).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na otázku, či rozdelením získali viac Česi, alebo Slováci, je najčastejšia odpoveď, že Česi (40 percent) potom obe strany (38 percent) a nakoniec Slováci (15 percent).

Václav Klaus pred časom v Českej televízii uviedol, že Česi na rozpade federácie „nijako zvlášť nestratili, ale určite na tom viac profitovalo Slovensko – dnes tiež prežíva rýchlejší ekonomický rast než česká ekonomika“.

Ak je reč o stratách a nálezoch v oboch krajinách v priebehu 25 samostatných rokov, treba zdôrazniť: nič nie je zadarmo, úspechy i porážky si obe krajiny zaslúžili samy.

Tretia Mečiarova vláda 1994 až 1998 bola asi najtemnejšia éra v časoch samostatnosti, roky brutálnej deštrukcie poškodili demokratickú DNA spoločnosti nenapraviteľne (a zrušenie amnestií je v tomto zmysle účinný liečebný postup).

V Česku nastúpila v júli 1998 jednofarebná vláda ČSSD Miloša Zemana, ktorú pri moci držala celé volebné obdobie tzv. opozičná zmluva s Klausovou ODS. Bola to nepochybne najhoršie vláda samostatného Česka – a to je konkurencia naozaj silná. Minister financií Ivo Svoboda bol odsúdený za tunelovanie, obe veľké strany si rozparcelovali moc a štyri roky bezohľadne vysávali štát.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Premianti v regióne

Dve vlády Mikuláša Dzurindu vrátili Slovensko do západného civilizačného okruhu a obdivuhodne – najmä z českého pohľadu – ho zreformovali.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4XPW na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Mathias Grunewald: Ukrižovanie Krista (1513 – 1518).

Zodpovednosť sa celé stáročia pripisovala Židom.


Medveď hnedý.

Stratené dokumenty hovorili o zastrelení medvedice s hmotnosťou 67,9 kg.


Michal Wiezik
Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


SkryťZatvoriť reklamu