Predseda súdu, na ktorom leží obžaloba na Ivana Lexu a ďalších dvanástich údajných páchateľov únosu Michala Kováča ml., sa novinárom zveril, že verejnosť sa musí pripraviť, že nebude chodiť sledovať pojednávania. Lebo „verejnosť bude vylúčená, pretože je to utajené a ide o SIS“.
Tento odkaz je znepokojujúci. Nielen preto, že podľa zákona nie je právomocou predsedu súdu rozhodovať, na ktoré pojednávania verejnosť ísť môže. To je právomoc sudcu, ktorý obžalobu na Lexu a spol. prejedná.

Je to znepokojujúce najmä preto, že takéto reči nadbiehajú záujmom obvinených Lexu a spol. Vylúčením verejnosti z procesu a jeho utajením získajú právo hovoriť čokoľvek a akokoľvek.
Spomeňme si, ako niekdajší Lexov obhajca vyťahoval z utajeného spisu informácie pri diskusii so študentmi o zrušení Mečiarových amnestií. Poslucháči boli len pasívni príjemcovia, bez akejkoľvek šance overiť, čo je pravda a čo lož.
Alebo obsiahly rozhovor ďalšieho Lexovho obhajcu pre konšpiračný časopis Zem & Vek, kde ponúkol „alternatívne“ videnie prípadu.
Že bude vyjadrenia obhajcov konfrontovať prokuratúra? V tom nemôže mať verejnosť istotu, lebo sám generálny prokurátor Jaromír Čižnár odmietol prípad odtajniť.
Český Ústavný súd povedal, že verejná diskusia informovaných občanov je aj poistka proti zneužitiu moci: „V ústavnom štáte takto suverénny ľud legitímne chráni sám seba i proti prípadnému nekvalifikovanému výkonu štátnej moci alebo proti jej zneužitiu, to sa týka aj súdnej moci.“