Česká republika práve zakázala fajčenie v baroch a reštauráciách a ako nefajčiar – s výnimkou keď si dám dve pivá a... nemáte náhodou pri sebe cigarety? – to považujem za dobrú vec. Už žiadne zadymené šaty, ak sa zastavím v krčme – a keďže zafajčiť si treba ísť von, znamená to, že aj fajčiari fajčia menej.
V Európe je ešte vždy niekoľko výnimiek, kde je fajčenie čiastočne povolené vrátane Slovenska a Rakúska, ale čím viac sa pozriete do štatistík, tým viac vás udiví, že fajčenie ešte vôbec je zákonné.
Iste, pôsobí ležérne – Albert Camus, James Dean alebo Che Guevara by bez tabaku boli niekým celkom iným – ale fajčenie spôsobilo len za minulý rok 7 miliónov úmrtí podľa Svetovej zdravotníckej organizácie. To znamená, že cigarety zabíjajú ľudí dvakrát rýchlejšie ako prvá svetová vojna.
A čo je ešte horšie, fajčenie najviac škodí chudobným. Asi 80 percent z celosvetovo miliardy fajčiarov žije v rozvojových krajinách. V tých bohatých sú najpostihnutejší chudobní a menej vzdelaní, keďže tvoria neúmerne veľkú časť fajčiarov.
V Spojených štátoch má osoba s nižším ako stredoškolským vzdelaním trojnásobne vyššiu pravdepodobnosť, že bude fajčiť ako ten, čo chodil na univerzitu.