Autor je publicista
Konferencia biskupov Slovenska vo svojom stanovisku k Národnému akčnému plánu pre deti vzniesla požiadavku, „aby školský vzdelávací program neobsahoval povinné témy súvisiace s výchovou v duchu humanizmu“.
Podľa slovenských biskupov je totiž humanizmus ideológia, ktorá je v rozpore s odkazom, ku ktorému sa hlási Slovenská republika.
Zatiaľ čo pápež František si dal za cieľ vniesť do katolíckej cirkvi viac ľudskosti, KBS si vybrala za nepriateľa hodného svojho úsilia humanizmus. Dobre, slovenskí biskupi o sebe opäť raz prezradili viac, ako by možno chceli. Ak nazvali humanizmus ideológiou, urobili tak zrejme v snahe vyvolať dojem, že máme do činenia s akousi politickou doktrínou, ktorá sa usiluje o moc.
Humanizmus je však predovšetkým pohľad na svet, na ľudský údel a vedomie toho, že ľudské problémy môžu vyriešiť iba ľudia. Humanizmus je snaha podporovať to, čo ľudí spája a obrusovať hrany tam, kde dochádza k medziľudským konfliktom.
Priestor pre mierumilovnú existenciu
Základným kameňom humanizmu je snaha pochopiť človeka, pričom súčasťou toho je aj porozumenie ľudskej potrebe hľadať vo svojom konaní vyšší zmysel, zušľachťovať vieru v niečo, čo nás presahuje, či vnútorná potreba transcendencie.
Vďaka rozvoju vedy a ľudského poznania a tiež vďaka informačným technológiám, ktoré prepájajú svet, dnes vieme, že ľudia túto potrebu viery a transcendencie zasadzujú do rôznych kultúrnych kontextov, náboženských systémov a vieroúk.
Pri vedomí poznania tejto rôznorodosti sa humanizmus snaží nájsť spoločný ľudský základ a vytvoriť priestor, v ktorom bude môcť pestrá zmes náboženstiev a svetonázorov mierumilovne existovať.