Žiadame, aby školský vzdelávací program neobsahoval povinné témy súvisiace s „výchovou v duchu humanizmu“. Ústava Slovenskej republiky totiž v preambule uvádza, že slovenský národ sa opiera o cyrilo-metodské duchovné dedičstvo. Humanizmus je ideológia, ktorá je v rozpore s týmto odkazom.
Nesúhlasíme s nekritickým odvolávaním sa na odporúčania a materiály výborov OSN, hlavne na výbor OSN pre práva dieťaťa, jeho záverečné odporúčania a všeobecný komentár výboru OSN pre práva dieťaťa. Žiadame, aby sa tomu v budúcnosti predišlo.
A žiadame nepokračovať v plnení úlohy zlepšenia interkulturálneho dialógu a tolerancie a prehlbovania vedomostí profesijných skupín, registrovaných cirkví a náboženských spoločností v oblasti medzináboženského dialógu.
Vitajte v roku 2017. V Konferencii biskupov Slovenska s tým neprehlbovaním vedomostí a tolerancie už zjavne začali. Ak by ste totiž chceli počuť autentickejší verejný dôkaz, že niekomu u nás uniká podstata, lepší než v citovaných pripomienkach k Správe o plnení úloh z národného akčného plánu pre deti nájdete len ťažko.
Áno, základy našej spoločnosti naozaj vychádzajú z judo-kresťanských koreňov, ktorých istú podobu dnes u nás voláme cyrilo-metodská tradícia. Lenže ďalšie piliere západnej demokracie sú aj antická tradícia Grécka a Ríma i tradícia humanizmu a osvietenstva, ktoré nám - okrem miliónov iných vecí - dali nielen vedu (a vďaka nej trebárs počítače, na ktorých túto diskusiu vedieme), ale najmä koncept ľudských práv a slobôd.
Presne tých, na ktoré sa Konferencia biskupov Slovenska vo svojom odmietaní čohokoľvek odvoláva.