Je to pech. Muži sa radi fotografujú s nohou dominantne položenou na hlave skolenej koristi. Či už je to lev, alebo človek.
Ruskí vojaci však teraz budú zákonom obmedzení v chválení sa vojenskými úspechmi. Žiadne selfie, žiadne fotky s pozadím zabitých nepriateľov, žiadne snímky s priateľmi na tanku na pamiatku, pre vnúčatá, manželky a milenky.
Pretože práve pre neodolateľnú túžbu zobrazovať seba samého sa podarilo skupine Bellingcat definitívne odhaliť vinníka jednej z najväčších tragédií vojny o ukrajinský Donbas.

Lovci pravdy v sieti
Briti bez akýchkoľvek pochybností obvinili Rusko, že stojí za zostrelením boeingu. Konkrétne skupina britských investigatívnych novinárov Bellingcat, ktorá pátrala po príčinách tragédie.
V ére internetu predstavujú verejné zdroje obrovské možnosti: sú to stopy, ktoré za sebou v sieti zanechávame, oficiálne správy, reportáže, ale aj najrôznejšie súkromné oznámenia. A tiež selfie, ktoré si vystavujeme na sociálnych sieťach.
Skúsený investigatívec dokáže z týchto verejných zdrojov zistiť to čo pred dvadsiatimi rokmi geniálny kriminalista za mnoho týždňov pátrania.
To presne britskí novinári združení v skupine Bellingcat urobili – preberali správičku za správou, každú fotku, pomocou špeciálnych programov ich porovnávali, hľadali zhody v tvárach aj v pozadí, kombinovali, zoraďovali a analyzovali. Tu je výsledok.
S veľkou pravdepodobnosťou bolo lietadlo zostrelené pomocou systému BUK. To sa vie už nejaký ten piatok.
Lenže teraz sa objavila na prvý pohľad nevinná fotografia, ktorá dokazuje, že je na svete úplne konkrétny BUK s číslom a registráciou. A už sa vie aj to, odkiaľ ho na Ukrajinu priviezli. Čo prevratné oznámili začiatkom tohto týždňa pedantní Briti?
Predovšetkým sa im takmer po troch rokoch pátrania podarilo identifikovať so stopercentnou istotou poslednú fotografiu BUK-u, z ktorého sa strieľalo, pred jeho presunom z Ruska na východnú Ukrajinu.
Že ide o tú zbraň, ktorú novinári hľadajú, možno tvrdiť vďaka porovnaniu identifikačných a registračných čísel.
Na fotografii z roku 2013 je celkom jasne vidieť veľké biele číslo 332, ktoré svieti na boku stroja. Identifikačné znaky sú na rovnakých častiach zbrane vykonané rovnakým štýlom a spôsobom ako na BUK-u, z ktorého bola vypálená na lietadlo raketa. Je vylúčené, aby išlo o dva rôzne BUK-y.
Zbraň pochádza z Kurska
Navyše. Za BUK-om je parný ružový kontajner určený na prevážanie rakiet typu 3M8 „Krug“. V popredí stojí muž, ktorému Bellingcat zakryl tvár. Jeho identitu však poznajú. Oslovili ho. Je to mechanik, opravár vojenskej techniky.
Potvrdil, že fotka nie je fotomontáž. Je na nej on. Bola odfotená v roku 2013 na dvore 53. ruskej protilietadlovej a raketovej brigády (vojenské označenie 32406) v Osade maršala Žukova neďaleko ruského mesta Kursk.
Lokáciu potvrdili satelitné zábery. Ale keby sa ruskí vojaci nefotili a potom nezapĺňali internet svojimi fotkami s vojenskou technikou v pozadí, družica by Bellingcatu nepomohla.