Autorka je analytička Asociace pro zahraniční politiku AMO
Ukrajinské rozhodnutie zakázať ruskej internetovej spoločnosti vrátane sociálnych sietí ako vkontakte (obdoba facebooku), odnoklasniky, rovnako ako vyhľadávač yandex, e-mailovú službu mail.ru alebo antivírus Kaspersky, vyvolalo ostrú reakciu v zahraničí a hlbokú debatu na Ukrajine.
“Doménu mail.ru alebo vkontakte používali dokonca aj niektorí predstavitelia ukrajinskej občianskej spoločnosti, čo núti k zamysleniu sa nad ich pravidlami základnej bezpečnosti alebo aj sedliackym rozumom.
„
Ľudskoprávne organizácie ihneď odsúdili prezidentský výnos ako cynický, populistický, nedemokratický a obmedzujúci slobodu slova.
Veľkej podpory sa v zahraničí Porošenkovi nedostalo ani od politikov, tí z väčšej časti prešli situáciu mlčaním.
S hybridnými hrozbami a ruskými hackerskými útokmi si budú musieť poradiť aj oni. Ukrajina totiž nevie navonok komunikovať ani dobré rozhodnutia, nieto tie kontroverzné. Hranica medzi zaistením bezpečnosti vlastnej krajiny a ohrozením ľudských práv je totiž, bohužiaľ, veľmi tenká.
A táto debata ďaleko presahuje ukrajinské hranice.

Dali prednosť bezpečnosti
Podobne sa dnes vedie diskusia napríklad vo Veľkej Británii o boji s terorizmom v kontexte dodržiavania ľudských práv. Diskusie o tom, nakoľko technológie pomáhajú alebo ohrozujú demokraciu, sú v ére Trumpa a brexitu tiež mimoriadne populárne. Veľká Británia aj Ukrajina majú plné právo dať prednosť zaisteniu vlastnej bezpečnosti, potiaľ je všetko v poriadku.
Ukrajina tiež nie je Čína alebo Rusko, kde dochádza k úmyselnému obmedzeniu slobody slova, preto takéto porovnanie neobstojí.