Autor je vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku
Slovensko sa vďaka euru veľmi rýchlo vzďaľuje Česku, vyhlásil pred vlaňajším bratislavským summitom lídrov Európskej únie poradca súčasného predsedu českej vlády Vladimír Špidla.
Český expremiér síce patrí k podporovateľom prijatia eura u našich západných susedov, s jeho výrokom by však zrejme súhlasili aj politici z opačného tábora. Za necelé štvrťstoročie od rozpadu spoločného štátu by sme asi len ťažko našli oblasť, v ktorej sa naše republiky od seba tak výrazne odlíšili.
“Euro využíva viac ako 340 miliónov Európanov v 19 členských krajinách. Európska mena má aj silnú podporu ľudí. Na Slovensku je s ňou spokojných 77 percent obyvateľov.
„
Na prístup oboch krajín existujú prirodzene rôzne názory. Slovensko však vstupom do eurozóny viditeľne zosilnelo. Aj pohľad na socioekonomické ukazovatele potvrdzuje, že pre našu krajinu išlo prevažne o úspešné roky, a to aj napriek tomu, že euro sme prijímali v čase vrcholiacej hospodárskej krízy v roku 2009.
Udržiavame si jeden z najvyšších hospodárskych rastov v EÚ, miera nezamestnanosti postupne klesla na jednociferné hodnoty a rástli aj reálne mzdy.
Ekonomické problémy viacerých krajín a rozsiahle ochranné mechanizmy, ktoré krajiny eurozóny museli vybudovať, nám však ukázali, že aj druhá najsilnejšia mena sveta má svoje slabiny. Ak chceme z eura ťažiť aj naďalej, musíme sa spolu s ďalšími krajinami eurozóny podieľať aj na jeho ďalšom posilňovaní.
Spokojnosť s eurom
V čase, keď sa v Európe diskutuje o budúcnosti EÚ, o tom či budeme mať viacrýchlostnú Európu a či jej základom bude eurozóna, prišla so správou o spoločnej mene aj Európska komisia. Dokument má podnietiť diskusiu o silných stránkach, slabinách i ďalších opatreniach, pred ktorými eurozóna stojí. Pozrime sa preto teraz trochu bližšie na to, čo nám euro prinieslo a čo ho pravdepodobne čaká ďalej.
Jednotná mena je jedným z najvýznamnejších úspechov Európy a jej výrazným symbolom. Prispela k väčšiemu prepojeniu našich ekonomík, euro v súčasnosti využíva viac ako 340 miliónov Európanov v 19 členských krajinách. Desiatky ďalších krajín svoje meny na euro nadviazali. Európska mena má aj silnú podporu ľudí. Na Slovensku je s ňou spokojných 77 percent obyvateľov.
Výhody eura pociťuje väčšina z nás aj v každodennom živote. Naša životná úroveň už nie je vydaná na milosť a nemilosť vysokej inflácii a premenlivým výmenným kurzom. Slovensko zažíva historicky najnižšie sadzby hypoték, ktoré umožnili tisícom ľudí získať vlastné bývanie.
Euro stabilizovalo aj ceny. Inflácia sa pohybuje okolo dvoch percent alebo nižšie. Ľudia už nemusia pri prechode cez hranice v eurozóne platiť vysoké poplatky za výmenu peňazí. Prevod peňazí do inej krajine eurozóny alebo ich výber z bankomatu už nestojí viac ako doma.
Čierne scenáre sa nenaplnili
Aj európske podniky čerpajú z toho, že sú súčasťou najväčšieho jednotného trhu a obchodného bloku na svete. Spoločná mena im priniesla veľké časové aj finančné úspory. Obzvlášť to platí v prípade Slovenska, ktoré je jednou z najotvorenejších svetových ekonomík a 85 percent nášho vývozu putuje na európske trhy. Mnohí investori, ktorí v posledných rokoch na Slovensko prišli, zdôrazňujú, že členstvo v eurozóne bolo pre nich dôležitým faktorom pri rozhodovaní o umiestnení investície.