SME

Život po Pax Americana

Za zvýšenú zraniteľnosť voči ruskému a čínskemu zasahovaniu bude treba zaplatiť.

Ilustračné foto (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je profesor na Bard College

Usporiadanie po roku 1945, ktoré Spojené štáty zaviedli v Európe a vo východnej Ázii, momentálne už nejaký čas praská vo švíkoch. Rozhodnutie prezidenta Donalda Trumpa stiahnuť USA z Parížskej klimatickej dohody len urýchlilo tento rozpad.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bez vodcovstva USA

Západné spravodajské médiá, dychtiace zachovať si prístup do Moskvy či Pekingu, budú pod čoraz väčším tlakom na obozretnosť na to, čo publikujú alebo vysielajú. To uškodí našim vlastným spoločnostiam, postaveným na princípoch otvorenosti a slobody prejavu.

Prvýkrát od počiatočných rokov prezidentúry generála Charlesa de Gaulla vo Francúzsku významný západný vodca – nemecká kancelárka Angela Merkelová – otvorene povedal, že Európa sa už nemôže spoliehať na vodcovstvo Spojených štátov.

Môže sa to zdať ako irónia – z úst Nemky a navyše zarytej atlantistky –, ale vlastne to sedí, lebo Nemecko vo svojej transformácii z vražednej diktatúry na mierovú liberálnu demokraciu potrebovalo Ameriku viac než všetky ostatné krajiny.

Možno by sme mali byť optimistickí v súvislosti s postupným zánikom Pax Americana. Žiadny imperiálny systém netrvá večne.

Medzinárodné usporiadanie, ktoré malo absolútny význam, keď sa svet rodil nanovo z trosiek druhej svetovej vojny, len aby vstúpil do dlhej studenej vojny medzi dvoma jadrovými veľmocami, už nemôže byť primerané a možno len bráni lepším usporiadaniam.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zmyslom NATO – povedané priamou frázou jeho prvého generálneho tajomníka, lorda Hastingsa Ismaya, bolo „udržať Američanov v hre, Rusov mimo hry a Nemcov pri zemi“.

Nemecko však už netreba držať „pri zemi“ a o otázke, či bolo treba držať Rusko „mimo hry“ po páde Sovietskeho zväzu, sa vedú diskusie.

A Trump má pravdu v jednom, aj keď ju vyjadruje drsne: Európa, rovnako ako Japonsko, sa stala príliš závislou od americkej vojnovej moci.

Táto závislosť od USA v kolektívnej bezpečnosti nerobí z amerických spojencov vyslovene kolónie. A USA formálne nie sú imperiálnou veľmocou. No isté aspekty spoločnej neskoroimperiálnej dilemy dnes badať aj vo východnej Ázii, aj v západnej Európe.

Keby sa Spojené štáty mali vzdať svojej vodcovskej úlohy prirýchlo, mohol by nasledovať chaos a vzniknutého vákua by sa mohli chopiť menej neškodné krajiny. Ak však systém vedený USA potrvá pridlho, zabráni závislým krajinám prevziať väčšiu zodpovednosť za vlastnú bezpečnosť.

Keď odchádza impérium

Po rozpustení imperiálnych ríš je neraz výsledkom násilie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Zánik Osmanskej ríše sprevádzala genocída Arménov. Po páde Rakúsko-Uhorska nasledoval vražedný antisemitizmus a radikálny nacionalizmus. Niečo podobné nastalo aj vtedy, keď sa rozpadlo malé balkánske impérium Josipa Broza Tita, Juhoslávia. Vyše milióna hinduistov a moslimov prišlo o život v rámci strašného sektárskeho násilia, čo prepuklo po odchode Britov, ktorí ponechali rozdelenú Indiu samu na seba.

Toto nie je argument v prospech imperializmu. Trumpova éra by nás však mala pripraviť na zvládanie dôsledkov toho, keď sa raz prevažne americké povojnové usporiadanie sveta skončí.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4XVF na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


Veľká súdna sieň Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Harabinove výroky nie sú pravdivé.


Vladimír Balek
SkryťZatvoriť reklamu