V auguste tohto roku vzrástol deficit štátneho rozpočtu o 6,3 mld Sk na úroveň 24,27 mld Sk. Minister financií Sergej Kozlík v súvislosti s rozpočtom hovorí na verejnosti len o vývoji, ktorý je v súlade s plánom, a tvári sa, že je všetko v najlepšom poriadku. Neprekročenie cieľovej sumy deficitu, teda 36,9 mld Sk, je podľa neho reálne, pretože na rozdiel od iných rokov nedôjde na konci tohto roku k rapídnemu nárastu schodku. S. Kozlík síce zatiaľ neprezradil, ako to chce zabezpečiť, ale aj keby mal čo najlepšie ekonomické nástroje, asi ťažko sa mu podarí vyriešiť problémy, ktoré ho čakajú na budúci rok.
Už v auguste sa ministerstvo financií nazdávalo, že na Slovensku sú peniaze drahé, to znamená, že banky pýtajú príliš vysoké úroky. Z tohto dôvodu nepokrylo svoje výdavky pôžičkami na medzibankovom trhu a práve to spôsobilo nárast deficitu o spomínaných 6,3 mld Sk, čo je nárast o 15 % celoročnej úrovne v priebehu jediného mesiaca.
Začiatkom septembra však ministerstvo začalo, respektíve bolo nútené akceptovať sadzby do 26 %. Ak si teda zoberieme, že ministerstvo si požičiava aj za viac ako 25 % (naposledy to bolo od 22,49 do 26 %), tak to spôsobuje jednak viazanie prostriedkov, ktoré by si inak mohli požičať podnikatelia (čo má za následok aj zdraženie zostávajúcich peňazí), druhým dôsledkom je však skutočnosť, že tieto požičané peniaze, vrátane úrokov, bude musieť ministerstvo onedlho vrátiť. Tu však začnú platiť reálne pravidlá trhu. Ministerstvo tieto peniaze bude musieť vrátiť a na rozdiel od podnikov (ktoré mu neplatia dane) si nemôže dovoliť svoje záväzky nezaplatiť. Jediná otázka, ktorá potom bude trápiť ministra, je, kde tieto peniaze zoženie.