SME

Sila sľubu a moc definície

Prečo potrebujeme ľudí, ktorí v nás veria.

Albert Einstein. (Zdroj: PIXABAY/CC)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autorka je scenáristka a režisérka

Keď sa Albert Einstein v roku 1918 chcel rozviesť s Milevou Marićovou, aby si mohol vziať za ženu sesternicu Elsu, sľúbil svojej vtedajšej manželke, že ak bude súhlasiť s rozvodom, tak raz, keď dostane Albert Nobelovu cenu za fyziku, dostane všetky financie, ktoré sú s touto cenou spojené.

Peniaze to boli nemalé, bolo to niekoľkonásobne viac, ako v tom čase mohol zarobiť univerzitný profesor za rok. Problém bol v inom. V roku 1918 mal Einstein aspoň toľko odporcov ako prívržencov, jeho teória relativity bola mnohými fyzikmi odmietaná, vo vedeckých kruhoch bol Einstein považovaný za génia aj za dobrodruha a pre mnohých bol osobne neprijateľný pre svoj židovský pôvod.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V skratke to znamenalo, že sľubovať niekomu peniaze z hypotetickej Nobelovej ceny bola podobná opovážlivosť, ako pozvať niekoho na večeru s tým, že mu dáte najesť v prípade, ak otvoreným oknom vletí do kuchyne bažant a sám sa nainštaluje na pekáč.

Pochybovači a fanúšikovia

Mileva však Albertovmu sľubu uverila. Súhlasila s rozvodom a podpísala rozvodovú zmluvu zaručujúcu zisk z čisto hypotetickej Nobelovej ceny exmanžela. O štyri roky ju Einstein naozaj dostal. Slovo dodržal. Peniaze poslal Mileve a ich dvom spoločným synom. Časť z nich uložili do americkej banky, za zvyšok Mileva kúpila tri nájomné domy. Tri!

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Obyčajne sme pri iných ľuďoch takými, akými nás vidia oni. Ak v nás vidia kvality, o ktorých existencii my trebárs trochu aj pochybujeme, tak sa snažíme nesklamať ich a predsa zo seba vydolovať ten najlepší výkon.

V našej rodine sa traduje podobná historka. Keď mal môj starý otec šestnásť, učil sa v stolárskej dielni u svojho švagra vyrábať nábytok. Niežeby bol nešikovný, niežeby bol švagor zlým učiteľom, starého otca to len smrteľne nebavilo. Vyrábal postele a skrine, naozaj krásne postele a skrine – v jednej z nich som aj ako dieťa spávala – a pritom myslel na autá.

Fascinovali ho motory, jeho snom bolo mať autodielňu a cítiť vôňu benzínu. Bolo to v roku 1928, automechanici boli raritou, najbližší bol až v Leviciach. Na dochádzanie z Pukanca starý otec nemal peniaze, vrcholila hospodárska kríza a hoci doma nikdy nehladovali, na každodenné cestovanie za vrtochom mladého chlapca, ktorý mal prakticky už poctivé stolárske remeslo v ruke, neboli prostriedky.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4XVT na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Nobelove ceny

Súvisiace témy: Fyzika, Ikea, Albert Einstein
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jakub Filo

Sú späť. Trvalo to 80 rokov.


108
Peter Schutz

Väčšou tragédiou než americký prezident je jeho okolie.


65

Orbán opäť provokuje Úniu, ale je to aj pozvánka.


14
Ilustračné foto.

Keď poistenci škodia vlastnej poisťovni.


Jana Ježíková 5
SkryťZatvoriť reklamu