Autor študoval právo na Trnavskej univerzite v Trnave a bezpečnostné a strategické štúdie na Masarykovej univerzite v Brne
Irán sa 7. júna stal dejiskom doteraz prvého teroristického útoku Islamského štátu na vlastnom území. A hoci si už svetová verejnosť na takéto udalosti zvykla, predsa pre ňu zostáva v mnohých prípadoch odkaz teroristov nejasný, prípadne zastretý zábermi po výbuchu bomby alebo streľbe.
Nedávne teroristické útoky v Iráne sa stali vhodným príkladom na priblíženie logiky terorizmu.

Logika terorizmu
Predovšetkým o teroristických útokoch treba povedať, že nie sú samoúčelné, ani nie sú páchané len pre útoky samotné. Vo väčšine prípadov sledujú určitý politický cieľ.
“Útok prišiel súbežne s oslobodzovaním irackého Mosulu a deň potom, ako Kurdi v Sýrii s pomocou skupiniek povstalcov, ktorí sa ešte nevzdali, obkľúčili Rakku a začali s jej oslobodzovaním.
„
V prípade Iránu to mohla byť odplata za to, že sa Iránske revolučné gardy zúčastňujú v bojoch proti Islamskému štátu a pomáhajú tak prezidentovi Asadovi zbaviť sa jedného zo svojich nepriateľov.
Zároveň treba pozornosť upriamiť aj na propagandistický cieľ celého útoku. Ten sa totiž odohral v Iráne, samom srdci šiitskej komunity. Islamský štát teda zasiahol svojho úhlavného náboženského nepriateľa (nezabúdajme, že Islamský štát združuje osoby sunnitského vierovyznania). Čo je mimoriadny úspech aj vo vzťahu k al-Káide, s ktorou sa pred niekoľkými rokmi rozhádali a ktorej sa takýto útok doteraz nikdy nepodaril.
Keďže ide o úplne prvý teroristický útok Islamského štátu na území Iránu, je to pre domáce obyvateľstvo najväčší šok, pretože s ním väčšina určite nepočítala ani naň nebola zvyknutá. V tejto súvislosti je trochu prekvapujúce, že Islamský štát vykonal viaceré útoky napríklad v Európe, ale doteraz nikdy nie v šiitskom Iráne.

Tajní musia uspieť vždy, teroristi len raz
Možno sa však nazdávať, že toto nebol prvý pokus, iba prvý vydarený. To svedčí o kvalite iránskej tajnej služby, ktorej sa doteraz darilo na tieto pokusy reagovať.
V boji tajných služieb a teroristov vždy platí istá asymetria. Tajné služby pre udržanie pocitu bezpečia domáceho obyvateľstva musia byť úspešné vždy (navyše, aby nevyvolali podozrenie alebo neprezradili svoje zdroje informácií, musí byť akýkoľvek úspech – ktorý sa paradoxne prejaví v tom, že sa nič nestane, teda, že sa útoku podarí zabrániť – utajený). Teroristom na „vyslanie“ svojho odkazu stačí uspieť čo i len raz.