Autor je americkým veľvyslancom v SR
Pri nedávnej ceste do Spojených štátov som sa stretával s ľuďmi z celej krajiny – od New Yorku cez Pittsburgh až po San Francisco, ktorým úprimne záleží na Slovensku.
Stretol som potomkov emigrantov z 19. storočia, Čechoslovákov, ktorí opustili vlasť v 60. rokoch minulého storočia, Slovákov, čo nedávno prišli do Silicon Valley, aj Američanov dávno angažovaných v silnom partnerstve so Slovákmi.
Každý z nich svojím spôsobom stelesňuje mnohotvárny vzťah USA a Slovenska ako priateľov, partnerov a spojencov. Občania oboch krajín majú dlhú spoločnú históriu už od americkej vojny za nezávislosť, keď slovenský major Ján Ladislav Polerecký bojoval po boku Georgea Washingtona za americkú nezávislosť.
Potom, v 19. storočí, sa do Spojených štátov prisťahovali státisíce Slovákov za novými príležitosťami. V Pittsburghu som hovoril s veľkou skupinou ich potomkov vrátane univerzitných študentov, ktorí sa dnes učia po slovensky.
Bolo mi cťou ocitnúť sa v meste, kde českí a slovenskí prisťahovalci podpísali v roku 1918 Pittsburskú dohodu, ktorá vydláždila cestu prvému československému štátu.
Zapôsobila na mňa sila pretrvávajúcich pút slovenských Američanov so Slovenskom aj po niekoľkých generáciách. Prisťahovalci prvej generácie sa podobne vracajú k svojej pôvodnej vlasti – aj po polstoročí.
V New Yorku mi popredný výskumník biomedicíny Dr. Ján Vilček porozprával o svojich filantropických nadáciách, ktoré sa snažia šíriť povedomie o tom, ako imigranti prispeli americkej spoločnosti a tiež podporiť medicínske výskumy.