Autor je profesorom na Ekonomickej fakulte Technickej univerzity Košice
Tripartita sa doteraz, odkedy využívame inštitúciu minimálnej mzdy, ani raz nedohodla na jej zvýšení. Rovnaká situácia platí aj na nasledujúci rok. Aj v nasledujúcom roku tak, ako každý rok, musí o jej výške rozhodnúť vláda na návrh ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny.
Naštrbená dôvera
Najbližšie k dohovoru bola tripartita v minulom roku, keď rokovala o jej zvýšení na rok 2017. Vtedy samotní zamestnávatelia navrhli jej zvýšenie zo 405 na 430 eur, čiže o šesť percent. Bolo to prvýkrát, keď boli zamestnávatelia takto iniciatívni a ústretoví. Ich ústretovosť ale nevyužili ani odbory a ani ministerstvo práce.
“To, že vláda má v sociálnej oblasti dohodu o spolupráci s odbormi, neoprávňuje ju, ale ani odbory, aby sa zjednocovali pri vyjednávaní a vytváraní dohody proti zamestnávateľom.
„
Odbory požadovali zvýšenie na 442 eur. Ministerstvo práce nevyhovelo ani jedným a ani druhým, navrhlo a vláda potom schválila minimálnu mzdu na tento rok vo výške 435 eur, čiže vyššiu o sedem percent.
Myslíme si, že ministerstvo urobilo chybu, nevyužilo výnimočnú ústretovosť zamestnávateľov, a tak do určitej miery, aspoň na určitý čas, pochovalo dohody v tripartite. Rozdiel päť eur narobil viac škody ako osohu. Naštrbil vzťahy v tripartite a pracujúcim s minimálnou mzdou príliš nepridal.
Zamestnávatelia na základe doterajších skúseností z tripartity teraz vyhlásili, že keď sa ministerstvo práce na rokovaniach o minimálnej mzdy vždy prikloní na stranu odborov, nemajú o takéto jednanie záujem. A v tomto prípade treba dať zamestnávateľom za pravdu.