Autor je prezident Inštitútu pre verejné otázky
Novelizácia maďarského zákona o vzdelávaní motivovaná snahou vládnej strany Fidesz ukončiť pôsobenie Stredoeurópskej univerzity (CEU) v Budapeštia po jej viac ako štvrťstoročnom pôsobení vyvolala v samotnom Maďarsku nielen ostrú verejnú a politickú debatu, ale aj neprehliadnuteľný spoločenský a občiansky pohyb vrátane masových protestných manifestácií.
“Nech sa v Európe a vo svete odohrávajú akékoľvek udalosti, vždy za nimi prokremeľské médiá nájdu nepriateľské zámery Západu proti Rusku a jeho priateľom.
„
Podľa očakávania získala kauza silný medzinárodný ohlas: ide o vysokú školu akreditovanú aj v USA, jej zakladateľom a sponzorom je známy americký finančník a filantrop George Soros.
Právne rámce pôsobenia CEU ako každej inej vysokej školy členskej krajiny EÚ by mali byť v súlade s normami EÚ. Tento rozmer sa veľmi rýchlo prejavil v podobe ostrej kritiky, ktorá sa spustila na adresu maďarskej vlády z Bruselu a ktorá napokon prinútila Budapešť hľadať iné riešenie než to, o ktoré sa spočiatku usilovala.
Kauza síce nie je ešte uzavretá a maďarská vláda nespokojná so statusom quo bude zrejme postupovať tak, aby ďalšie pôsobenie CEU maximálne skomplikovala. Je však jasné, že pokus rýchlo „vystrnadiť“ CEU z Budapešti sa nepodaril a univerzita tu bude fungovať aj naďalej.
Zase farebné revolúcie
Obšírne informujú o kauze CEU ruské provládne médiá. Jej rozmanité súvislosti poskytujú ruským médiám možnosti rozvíjať diskurz, v ktorom svoje organické miesto nachádzajú tradičné naratívy Moskvy:
O údajnom implantovaní farebných revolúcií do Ruska a iných krajín, ktoré sa v interpretácii moskovských propagandistov prikláňajú k užšej spolupráci s Moskvou, o konšpiračných zámeroch Západu proti Rusku, o tom, že sa občianske aktivity v stredo- a východoeurópskych krajinách realizujú iba vďaka štedrému financovaniu zvonku prostredníctvom bohatých západných oligarchov typu spomínaného Georgea Sorosa.

Kauza CEU patrí k prípadom, keď sa ruské médiá v drvivej väčšine otvorene prikláňajú na stranu vlády krajiny, v ktorej sa udalosť odohrala.
V súvislosti s kauzou CEU prezentujú ruské médiá tri hlavné dejové línie: prvou je tvrdenie, že vláda Viktora Orbána musela vyvinúť tlak na CEU, aby neutralizovala pokusy Georgea Sorosa zasiahnuť do vnútropolitického vývoja v Maďarsku prostredníctvom tejto vysokej školy a ďalších organizácií.
Druhou líniou je téza, že sa Európska únia postavila na stranu CEU a zaútočila na vládu v Budapešti preto, že to bol George Soros, ktorý vraj podporuje prílev moslimských utečencov do Európy, zatiaľ čo Orbánov kabinet občanov krajiny pred utečencami chráni.