Autorka je dekankou Blavatnik School of Government v Spojenom kráľovstve
Ako sa britská premiérka Theresa Mayová snaží vytvoriť novú vládu po tom, čo jej konzervatívna strana stratila parlamentnú väčšinu vo voľbách, je si vedomá, že o niekoľko dní sa bude musieť pustiť do detailného vyjednávania odchodu Veľkej Británie z Európskej únie.
“Británia dúfa, že uzavrie dohodu o voľnom obchode s EÚ v rámci stanovenej dvojročnej lehoty. No porovnateľné rokovania s Japonskom a Kanadou trvali deväť - desať rokov. A vytvárali ich postupne, nie jedným šmahom.
„
Prípravy na vyjednávania o brexite sú už nejaký čas rozbehnuté, ale dosiaľ ich oslabovali tri základné rokovacie chyby a teraz si musia poradiť s faktom, že mandát britskej vlády voľbami značne utrpel.
Toto nie je Deň D
Prvou klasickou doterajšou chybou bolo, že britská vláda si predstavovala, že ide do boja. Podľa tohto názoru musia vyjednávači zastierať svoje skutočné plány alebo úmysly, keď pracujú na tom, aby získali dominantnú pozíciu, a vo finále premohli nepriateľov.
Pridajte prepracované klamstvo – a je to, akoby sme sa pripravovali na vylodenie v Normandii za druhej svetovej vojny.
Lenže brexit nie je vylodenie v Normandii. Spojené kráľovstvo sa ani zďaleka nepokúša poraziť svojich nepriateľov, ale naopak sa snaží zachovať obojstranne výhodné vzťahy s krajinami, od ktorých sa nemôže zemepisne dištancovať – a od ktorých sa nemôže dištancovať ani inak.
Nemalo by držať svoje plány v tajnosti ako doteraz a celkom určite by sa nemalo zahrávať s ohňom, čoho príkladom je bojový pokrik Mayovej „žiadna dohoda je lepšia ako zlá dohoda“.
Veľká Británia musí namiesto toho pokročiť v procese spolupráce a sústrediť sa na spoločné riešenie problémov. Rokovania by sa mali zamerať na vytvorenie čo najväčšej hodnoty pre obe strany, aj prostredníctvom dohovoru na mieru Británie a EÚ o voľnom obchode (FTA), o ktorý sa Mayová usiluje.
Férovosť, otvorenosť a transparentnosť sú kľúčové, aby obe strany mohli presne a efektívne ohodnotiť výhľadové zisky, nehovoriac už o možnosti, že by súkromný sektor a ďalšie strany smeli prispieť inovatívnymi riešeniami.
Budete stáť v rade
Druhým klasickým vyjednávacím omylom je sústrediť sa výlučne na vlastné záujmy. Účinné vyjednávania si vyžadujú hlboké pochopenie záujmov, priorít a obmedzení druhej strany. Čo môžu získať alebo stratiť? Kde si nemôžu dovoliť kompromisy? Čo by mohlo mariť ich schopnosť dosiahnuť dohodu?