SME

Brexit nie je vylodenie v Normandii

Kabinet Theresy Mayovej robí pri vyjednávaní tieto tri chyby.

Theresa Mayová. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autorka je dekankou Blavatnik School of Government v Spojenom kráľovstve

Ako sa britská premiérka Theresa Mayová snaží vytvoriť novú vládu po tom, čo jej konzervatívna strana stratila parlamentnú väčšinu vo voľbách, je si vedomá, že o niekoľko dní sa bude musieť pustiť do detailného vyjednávania odchodu Veľkej Británie z Európskej únie.

Británia dúfa, že uzavrie dohodu o voľnom obchode s EÚ v rámci stanovenej dvojročnej lehoty. No porovnateľné rokovania s Japonskom a Kanadou trvali deväť - desať rokov. A vytvárali ich postupne, nie jedným šmahom.

Prípravy na vyjednávania o brexite sú už nejaký čas rozbehnuté, ale dosiaľ ich oslabovali tri základné rokovacie chyby a teraz si musia poradiť s faktom, že mandát britskej vlády voľbami značne utrpel.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Toto nie je Deň D

Prvou klasickou doterajšou chybou bolo, že britská vláda si predstavovala, že ide do boja. Podľa tohto názoru musia vyjednávači zastierať svoje skutočné plány alebo úmysly, keď pracujú na tom, aby získali dominantnú pozíciu, a vo finále premohli nepriateľov.

Pridajte prepracované klamstvo – a je to, akoby sme sa pripravovali na vylodenie v Normandii za druhej svetovej vojny.

Lenže brexit nie je vylodenie v Normandii. Spojené kráľovstvo sa ani zďaleka nepokúša poraziť svojich nepriateľov, ale naopak sa snaží zachovať obojstranne výhodné vzťahy s krajinami, od ktorých sa nemôže zemepisne dištancovať – a od ktorých sa nemôže dištancovať ani inak.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nemalo by držať svoje plány v tajnosti ako doteraz a celkom určite by sa nemalo zahrávať s ohňom, čoho príkladom je bojový pokrik Mayovej „žiadna dohoda je lepšia ako zlá dohoda“.

Veľká Británia musí namiesto toho pokročiť v procese spolupráce a sústrediť sa na spoločné riešenie problémov. Rokovania by sa mali zamerať na vytvorenie čo najväčšej hodnoty pre obe strany, aj prostredníctvom dohovoru na mieru Británie a EÚ o voľnom obchode (FTA), o ktorý sa Mayová usiluje.

Férovosť, otvorenosť a transparentnosť sú kľúčové, aby obe strany mohli presne a efektívne ohodnotiť výhľadové zisky, nehovoriac už o možnosti, že by súkromný sektor a ďalšie strany smeli prispieť inovatívnymi riešeniami.

Budete stáť v rade

Druhým klasickým vyjednávacím omylom je sústrediť sa výlučne na vlastné záujmy. Účinné vyjednávania si vyžadujú hlboké pochopenie záujmov, priorít a obmedzení druhej strany. Čo môžu získať alebo stratiť? Kde si nemôžu dovoliť kompromisy? Čo by mohlo mariť ich schopnosť dosiahnuť dohodu?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4Y4H na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jakub Filo

Sú späť. Trvalo to 80 rokov.


134
Peter Schutz

Väčšou tragédiou než americký prezident je jeho okolie.


66

Orbán opäť provokuje Úniu, ale je to aj pozvánka.


18
Ilustračné foto.

Keď poistenci škodia vlastnej poisťovni.


Jana Ježíková 5
SkryťZatvoriť reklamu