SME

Casanovovia v Smere, R.I.P. Šaňo a strýko Jeremy

Najradikálnejší anglofónny ľavičiar od Robina Hooda ukázal recept, ako odradiť tradičný ľavicový elektorát od útekov do extrémneho „prava“.

Emmanuel Macron s Theresou Mayovou. (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Udalosť týždňa

Británia.

Dobrý postreh, že Merkelová svoje prvé voľby tiež zorala – očakávaných 45 percent, realita 35 – a pozrime sa, kde je dnes, to nebude Mayovej príbeh. Predsedať tereziánskemu brexitu, ktorým chcela písať dejiny, nebude. Je pasé a ona tiež.

Toryovci ju musia vymeniť, lebo Corbyn. Parametre brexitu sú roztancované, či a ako sa zmenia, visí na novom parlamente, ktorého názor sa môže vyjasňovať ešte aj týždne, takže začiatok rozhovorov v pondelok je iba gesto, akože sa nič nestalo. Stalo.

Udalosť II

Francúzsko.

Prvé parlamentné kolo – Macron (+ spojenec) 32 percent, republikáni 21 – už vcelku spoľahlivo veští politický terén po kole druhom (víkend). Na pochode („en marche“) je takpovediac „gaullistická“ väčšina, ktorej sila viac ako 400 mandátov môže z klišé o nereformovateľnom Francúzsku urobiť mýtus.

Môže, nemusí, autor to vidí tak 30/70. Macron je fenomén – to je konštatovanie, nie (zatiaľ) pochvala – ktorý ak aj nemá všetky predpoklady, tak určite viac než Chirac, Sarkozy či Hollande pretlačiť, resp. uzemniť odbory a stotisícové davy, ktoré sa vyhemžia do ulíc v momente, až začne realizovať svoj reformný program.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Základné otázniky nad Macronom sú, samozrejme, osoby a obsadenie. „Castingová“ metóda, akou zostavil stranu aj kandidačnú listinu, je na tejto úrovni – teda v pokročilej západnej demokracii – bez precedensu a plná rizík.

Minister spravodlivosti Bayrou má už aj škandál na krku... Pozitívnemu pocitu, že skákať cez Rubikon tentoraz Francúzi budú, pritakávajú výsledky blondíny, Mélenchona (francúzsky „Corbyn“) i socialistov.

Vyhoreli.

Udalosť III

Trumpiáda.

Vyšetrovania okolo prezidenta sa už nedajú sledovať, je toho priveľa. Najvýznamnejšie v týždni bolo vystúpenie Sessionsa.

S jeho obhajobou – žiadne „ruské“ kontakty neboli – je ten problém, že už raz pod prísahou nehovoril pravdu. Konkrétne v januári tvrdil, že „v priebehu kampane som so žiadnym Rusom nekomunikoval“, čo vzápätí pod tlakom dôkazov musel odvolať. Pričom spätne si ešte vybavil, že „nejako došlo aj na Ukrajinu“. No verte mu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4Y58 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Jakub Filo

Sú späť. Trvalo to 80 rokov.


145
Peter Schutz

Väčšou tragédiou než americký prezident je jeho okolie.


66

Orbán opäť provokuje Úniu, ale je to aj pozvánka.


18
Ilustračné foto.

Keď poistenci škodia vlastnej poisťovni.


Jana Ježíková 5
SkryťZatvoriť reklamu