Pripomína to satirický román o Anglicku v predpriemyselnom veku. Štyristo až šesťsto ľudí prevažne z chudobnej moslimskej menšiny žilo v 120 bytoch v škaredom mrakodrape postavenom v 70.rokov minulého storočia v jednej z najdrahších štvrtí Európy Kensington a Chelsea.
Správca budovy vlani dokončil rekonštrukciu, ktorej súčasťou mala byť nová, skrášľujúca fasáda. Za 8,7 milióna libier vybral lacnejšiu alternatívu – horľavú umelú hmotu, ktorá stála o dve libry za štvorcový meter menej než nehorľavý materiál.

Vykašľal sa tiež - pre istotu - na poplašné požiarne zariadenie, systém postrekovačov a ventilátorov.
Pred týždňom práve tento lacný materiál – zakázaný napríklad v Nemecku či v Amerike – zrejme urýchlil tragický požiar, ktorý v bytovom dome Grenfell zabil minimálne 79 ľudí a za minútu sa rozšíril zo štvrtého poschodia na najvyššie, dvadsiate štvrté.
Chýbajúce alarmy spôsobili, že niektorí ľudia ani nevedeli, že budova, v ktorej spali, horí, až kým ich telefónmi nezalarmovali príbuzní či kamaráti. A absencia ventilácie na schodisku tiež nepomohla v úniku, aj keby im predtým neodporúčali, aby v prípade požiaru zostali v bytoch.