Autor je výskumníkom pražského Ústavu medzinárodných vzťahov a učí na Fakulte sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského
Po oznámení, že maďarská vláda začala diskusiu s predstaviteľmi štátu New York, kde je budapeštianska Stredoeurópska univerzita (CEU) akreditovaná, svitla nádej, že univerzita predsa len nebude musieť opustiť Maďarsko.
V takom prípade by kritika politiky Georgea Sorosa nebola nezamýšľanou podporou ohavnému Orbánovmu režimu bojujúcemu proti akademickej slobode.
O akú slobodu však ide v prípade Stredoeurópskej univerzity?
Carnegie, Cornell, Soros
Zodpovedať túto otázku nám môže pomôcť história filantropickej podpory vzdelávacích inštitúcií v Spojených štátoch. Podobne ako za vznikom CEU stál miliardár presadzujúci určitý pohľad na svet, tak aj v USA v 19. storočí vtedajší boháči budovali univerzity, ktoré po nich aj pomenovali.
“Soros podporuje ekonomickú globalizáciu, ale argumentuje v prospech jej regulácie. Aby nezanikol liberálny svetový poriadok a aby sa tu nezopakovali tragédie 20. storočia spojené s autoritárstvom.
„
Napríklad Carnegie Mellon pomenovaná po oceliarskom magnátovi Andrewovi Carnegiem, či Cornell, pomenovaná po Ezrovi Cornellovi, ktorý zbohatol na telegrafe.
Ciele týchto kapitánov priemyslu boli podobné ako cieľ finančníka Georgea Sorosa. Aj oni sa usilovali o takú sociálnu reformu hospodárskeho systému, ktorá by nešla proti ich záujmom, ale zároveň by do tohto systému zaviedla určitý poriadok.
Ako píše Nicolas Guilhot z francúzskeho Národného centra pre vedecký výskum, prostriedkom malo byť praktické vzdelávanie podporujúce obchod a zároveň výskum, ktorý by prinášal nástroje schopné vyrovnať sa s premenou agrárnej spoločnosti na industriálnu.

V liberálnom duchu
Zhruba o sto rokov neskôr, v roku 1991 George Soros zakladá Stredoeurópsku univerzitu s úmyslom vychovať novú generáciu ekonómov schopnú po skončení štúdií pretaviť získané poznatky do praxe.
Univerzita začala ako katedra ekonómie, ktorá sa mala venovať transformácii na trhovú ekonomiku. Cieľom bolo tiež priblížiť ekonomické myslenie, ktoré prevládalo v danom období v organizáciách ako Medzinárodný menový fond. Napríklad Svetová banka bola aktívna pri tvorbe seminárov na privatizáciu.
Tieto kontakty ovplyvnili výskum a výučbu na CEU tak, že v mnohom boli v súlade s globálnou agendou medzinárodných finančných inštitúcií.
Na CEU sa však nevyučovala len ekonómia. Neskôr pribudla napríklad politológia, ktorú viedol János Kis, prvý predseda Zväzu slobodných demokratov – Maďarskej liberálnej strany. Celá katedra politológie bola podľa Guilhota budovaná v liberálnom a antinacionalistickom duchu.
Jeho základný argument sa týka politiky, ktorú vo svete presadzuje George Soros a ktorá sa podľa neho pretavuje do výskumu a výučby na CEU.