Autorka je redaktorka Lidových novín
S om zvyknutá, že mi ľudia nadávajú. Aj dosť nevyberane. Čo sa však stalo potom, keď vyšiel článok o štvorhodinovom rozhovore amerického režiséra Olivera Stona s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, bolo nečakané.
Smršť listov, ktoré sa na mňa valili všetkými možnými kanálmi, urážky, vyhrážky, zosmiešňovanie a prirovnávaniu ku všetkému možnému, najčastejšie k nejakému pohlavnému orgánu.

Niektorí mi želajú smrť a tvrdia, že som vôbec nepochopila, čo je Vladimir Putin za človeka. Iní volajú po spravodlivom potrestaní mojej osoby za šírenie lží o legendárnom štátnikovi a za urážku hlavy štátu.
Sú aj takí, ktorí ďakujú za to, že som ich na reláciu upozornila, hoci krajne nevhodným spôsobom. Aspoň vďaka mne vraj toto hodnotné dielo videli.
V Českej republike sa za štyri večery na dokument Svet podľa Putina (The Putin Interviews) pozeralo v priemere 138-tisíc divákov. Nie je to žiadny rekord, ale nie je to ani málo. Väčšina z nich, súdiac podľa ohlasov, bola nadšená.
Putin lepší než Merkelová
Nie je to zásluha jedného obsiahleho rozhovoru, ale podľa prieskumu agentúry IPSOS viac ako štvrtina Čechov verí, že Rusko skutočne svoju agresiou bráni tradičné hodnoty. A až 40 percent Čechov je presvedčených, že ich Európska únia núti od tradičných hodnôt upustiť.
“Niežeby kontroverzné témy, ako je ruský prezident, nepatrili na obrazovku. Avšak nesmie to byť relácia sponzorovaná fanklubom Kremľa. Mala by byť zasadená do kontextu, sprevádzaná diskusiami a uvedením nezmyslov na pravú mieru.
„
Ruský prezident je dnes v Česku oveľa populárnejší než Angela Merkelová. Existujú aj facebookové stránky „Podpora pre ruského prezidenta Vladimira Putina“ alebo „Priatelia Vladimira Putina v Českej a Slovenskej republike“.
Nie náhodou volajú napríklad po referende o vystúpení ČR z EÚ alebo podporujú Miloša Zemana v kandidatúre na prezidenta, či požadujú ukončenie členstva v NATO a vyhnanie všetkých utečencov z Európy.
Takéto stránky a facebookové profily sú zmesou lží, konšpiračných teórií, platformou pre antisemitizmus a vulgárnosti. Členovia týchto uzavretých skupín mi zrejme písali oné „nadšené“ listy, pretože štýl, slovník aj gramatické chyby sa nápadne zhodovali. Práve na týchto stránkach ľudia oslavovali dielo, ktoré im vraj konečne ukázalo veľkého ruského vodcu v pravom svetle.
Dvadsať lží
Videla som celý rozhovor Stona s Putinom (v origináli The Putin Interviews) o niečo skôr než českí diváci. Nečakala som, že by z úst hlavného hrdinu zaznela nejaká nečakaná pravda o ňom samom, o krajine či medzinárodnej situácii.
Režisér Oliver Stone si ani žiadnu investigatívnu úlohu nekládol. Čo však bolo nečakané, bola očividne lož, ktorá sa dielom tiahla ako červená niť.