komisárka EÚ pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť
Zlepšenie boja proti praniu špinavých peňazí a proti financovaniu terorizmu má pre mňa ako európsku komisárku pre oblasť spravodlivosti, kľúčový význam. Nie je to len otázka bezpečnosti, ale aj férovosti.
Nedostatok transparentnosti totiž umožňuje zločincom financovať teroristickú činnosť. Nedostatočné opatrenia boja proti praniu špinavých peňazí zasa umožňujú daňovým podvodníkom vrátiť „usporené“ sumy nenápadne späť do hospodárstva.
V dôsledku týchto stratených príjmov nemôžu vlády uskutočniť potrebné investície do vzdelávania či infraštruktúry a ich výsledkom je možné zvyšovanie daní pre poctivých občanov. Panamské dokumenty ukázali, akú vysokú stratu spôsobujú daňové úniky európskemu hospodárstvu.
Straty dve až päť percent
Keď páchatelia trestnej činnosti perú špinavé peniaze získané napríklad z obchodovania s drogami, vlastne ich „zbavujú“ akýchkoľvek stôp ich nezákonného pôvodu.
Hoci je ťažké posúdiť rozsah tohto druhu trestnej činnosti, podľa niektorých odhadov sa na svete praním špinavých peňazí každoročne stratia dve až päť percent HDP. Okrem toho, zločinecké a teroristické organizácie tieto peniaze potrebujú na prevádzku svojich zločineckých sietí, nábor nových členov a prípravu a páchanie teroristických činov. Zastavenie prania špinavých peňazí tak zločincom prekazí plánovanie nezákonných činov.
Čo robí EÚ v boji proti praniu špinavých peňazí?
V pondelok 26. júna nadobudli na území EÚ účinnosť nové pravidlá boja proti praniu špinavých peňazí. Tieto pravidlá zvýšia transparentnosť a zabezpečia účinnú prevenciu proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu v celej Európskej únii.
Informácie o vlastníkoch
Vďaka nim sa posilnia kontroly vykonávané v bankách a iných inštitúciách, ktoré čelia rizikovým transakciám. Odteraz musia finančné inštitúcie pri nadväzovaní obchodných vzťahov a pred vykonaním transakcií na žiadosť klienta vykonať systematickejšie hĺbkové kontroly s prihliadnutím na rôzne rizikové faktory, ako sú klient, produkt, zemepisná poloha a kanál transakcie. Zároveň budú musieť preukázať, že prijali vhodné opatrenia na zmiernenie týchto rizík.
Ďalšou dôležitou novinkou je zvýšenie transparentnosti zavedením požiadavky, aby mali spoločnosti k dispozícii presné a aktuálne informácie o svojich skutočných vlastníkoch. Členské štáty majú teraz povinnosť vytvoriť centrálne registre s informáciami o skutočnom vlastníctve spoločností a trustov.
Tento register umožní bankám rýchlo a jednoducho zistiť, kto skutočne stojí v pozadí spoločnosti, ktorá si želá vykonať transakciu. Bankám to umožní lepšie sa orientovať v zložitých podnikových štruktúrach, vďaka čomu budú môcť blokovať akékoľvek podozrivé transakcie bez toho, aby na to upozornili klienta.
Rozsah pôsobnosti smernice sa rozširuje na spoločnosti prevádzkujúce hazardné hry, ktoré skupiny organizovanej trestnej činnosti často využívajú na pranie špinavých peňazí pochádzajúcich z nezákonných ziskov.
Bojovať musíme spoločne
Všetci prevádzkovatelia hazardných hier budú odteraz musieť skontrolovať totožnosť hráča a konzistentnosť jeho transakcií vrátane zdroja finančných prostriedkov. Akékoľvek podozrenie na pranie špinavých peňazí budú musieť hlásiť príslušnému vnútroštátnemu orgánu (finančnej spravodajskej jednotke), ktorý vec preskúma a oznámi polícii.
Členské štáty EÚ by mali tieto pravidlá od pondelka riadne uplatňovať. Vyzývam členské štáty, ktoré s tým ešte nezačali, aby k tomuto kroku pristúpili bez ďalších odkladov. Voľnejšie normy v jednej krajine spôsobia, že právne predpisy budú mať naďalej medzery a tým ohrozia náš boj v celej EÚ.
V reakcii na škandál s panamskými dokumentmi a na nové riziká terorizmu Komisia ešte v júli minulého roka navrhla vo väčšej miere posilniť pravidlá boja proti praniu špinavých peňazí.
Vyzývam Európsky parlament a členské štáty, aby čo najskôr dokončili rokovania, aby sme si mohli byť istí, že naše právne predpisy budú prispôsobené súčasným hrozbám. Spoľahlivý preventívny rámec má totiž v boji proti organizovanej trestnej činnosti a terorizmu rozhodujúci význam. Vďaka novým pravidlám sme lepšie vyzbrojení na v spoločný boj proti týmto trestným činom.
Autor: Věra Jourová