Autor je veľvyslanec Francúzska na Slovensku
Čo je to Európa?
Ako sa vyjadril francúzsky prezident Emmanuel Macron na zasadnutí Európskej rady 22.-23. júna, ide predovšetkým o ambíciu zaistiť našu prosperitu a chrániť naše spoločné hodnoty, naše spoločné dobro, teda slobodu, demokraciu, sociálnu spravodlivosť, právny štát, mnohostrannosť a kultúrnu diverzitu.
To všetko sme nadobudli v tvrdom boji. Vo svete, kde badáme nárast autoritárskych režimov a nášľapných mín extrémizmu a fanatizmu, má práve Európa výsadnú historickú zodpovednosť viesť boj za spoločné hodnoty.
Tento boj musíme, samozrejme, zviesť spolu, inšpirujúc sa duchom Nežnej revolúcie, odvážnym bojom za slobodu a demokraciu, s čím sa boria po celé desaťročia národy strednej Európy.
Napriek tomu, že Strednej Európe bol "Unesený Západ" (Kundera) sovietskym totalitarizmom, sama sa vymanila z okov a v roku 2004 sa pripojila k európskej rodine, ku ktorej odjakživa patrila.
"Návrat do Európy" bol úspešný vďaka národom strednej Európy, ako aj hnutiam Solidarność, Občianske fórum a Verejnosť proti násiliu, či významným osobnostiam ako Patočka, Havel, Antall, Geremek, Kňažko alebo Budaj.
Svoj podiel na "návrate do Európy" majú taktiež umelci, ktorí kedysi museli platiť daň za svoju vzburu proti cenzúre, rovnako ako občania často v hluchom avšak hrdinskom boji proti útlaku. Posolstvo týchto Európanov, slávnych, či jednoduchých, stále pevne spätých s duchovným dedičstvom Európy a s ideami osvietenstva, naberá na význame: zaväzuje nás a je základom pre budúcnosť kontinentu.
Čakajú nás spoločné reformy
V tejto súvislosti Francúzsko chce podať ruku strednej Európe a zvlášť Slovensku, ktorého smerovanie je jednoznačne proeurópske. Naša spoločná zodpovednosť je obrovská. Európa sa potrebuje vzpružiť i tým, že ukáže svoju schopnosť konkrétne odpovedať na obavy svojich občanov.
Táto myšlienka zaznela už na summite v Bratislave vlani v septembri, ale teraz treba ísť ešte ďalej vďaka Európe, ktorá viac počúva a chráni svojich občanov.
V hospodárskej a sociálnej oblasti treba spoločne nadviazať na kvalitatívny model hospodárskeho a sociálneho zbližovania ktorý bude navyše založený na inováciách a znalostiach.
Musíme zreformovať náš súčasný model poznačený nadmernou dereguláciou a premršteným prefinancovávaním, ktoré oslabujú našu spoločnosť, živia sociálny damping, dokonca spôsobujú frustráciu, či napätie v európskych národoch.
Eurozónu, vnútorný motor transformácie európskeho hospodárskeho a sociálneho modelu, je potrebné dokončiť, aby sme dosiahli zvýšenú hospodársku, sociálnu a daňovú integráciu medzi našimi ekonomikami a našimi krajinami.
Jediní z Visegrádskej štovrky
Francúzsko vie, že môže počítať so Slovenskom, ako jediným členom eurozóny z V4, pri posilňovaní našej hospodárskej a menovej únie.
V tomto nepredvídateľnom a nebezpečnom svete, Európa chrániaca svojich občanov, musí prijať skutočnú spoločnú obrannú a bezpečnostnú politiku, aby aj naďalej prispievala k mieru a stabilite vo svojom susedstve ako aj vo svete. Musí byť ešte účinnejšia a iniciatívne a solidárne čeliť migračným tlakom.
Francúzsko, aby sa znovu stalo motorom obnovy starého kontinentu, je odhodlané posilniť svoju ekonomiku a svoju spoločnosť zavedením potrebných reforiem, aby mohlo plniť svoje európske záväzky, zvýšiť pružnosť firiem, vytvoriť väčší počet pracovných miest, lepšie chrániť zamestnancov a viacej školiť tých, ktorí to potrebujú.
To je základným predpokladom pre oživenie francúzsko-nemeckého motora, ktorý sa musí obnoviť v duchu vizionárskej spolupráce Françoisa Mitterranda a Helmuta Kohla, ktorých si EÚ pripomenie 1. júla.
Spoločná budúcnosť
V tomto veľkom projekte obnovy EÚ hrá stredná Európa kľúčovú úlohu. Najmä Slovensko, ako európska syntéza v srdci starého kontinentu, má historickú šancu byť určujúcim impulzom pre oživenie európskeho projektu.
Sme presvedčení, že spoločne vo vnútri eurozóny, v širšom ponímaní v rámci únie, môžeme vybudovať silnejšiu Európu, to znamená samostatnú Európu, ktorá sa riadi sama a ktorá je garantom svojej vlastnej bezpečnosti.
To je jediný spôsob, ako môže Európa aj naďalej šíriť hlasno a jasne svoj univerzálny hlas, posolstvo, že sme si prešli spoločnou tragickou históriou, z ktorej sme sa poučili. Je to hlas slobody hrdinov Nežnej revolúcie, ktorý nikto nedokázal umlčať; hlas osvietencov a humanistického rozumu, ktorý by mal prevážiť nad iracionálnymi vášňami.
Iba takýmto spôsobom bude môcť Európa obhájiť svoju podstatu v spoločných hodnotách, bez ktorých neexistuje pre náš kontinent žiadna trvalo udržateľná a prijateľná budúcnosť.
Autor: Christophe Léonzi