Autor je ekonóm a vysokoškolský pedagóg
Je to päť rokov, čo na Slovensku funguje nová fiškálna inštitúcia - Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.
Jej zriadením ústavným zákonom o rozpočtovej zodpovednosti z roku 2011 sa Slovensko zaradilo medzi takmer 40 krajín sveta od Austrálie po Peru, v ktorých pôsobia rozpočtové rady. Tento týždeň sa skončil mandát jednému z otcov tej našej, Ľudovítovi Ódorovi.
Rada pre rozpočtovú zodpovednosť naposledy rozvírila vodu, keď sa postavila proti výnimke z dlhovej brzdy za účelom výstavby diaľnic.
Ľudovít Ódor na svojom blogu udelenie výnimky prirovnal k otvoreniu Pandorinej skrinky a aj tento prípad podškrtáva, aké dôležité sú fiškálne pravidlá a nezávislé fiškálne inštitúcie.
Verejné financie totiž v sebe kombinujú viacero úloh. Kým niektoré nie je možné zveriť na plecia nikomu inému ako voleným zástupcom, s inými sa politici vyrovnávajú chronicky zle.
Na jednej strane je tu zabezpečovanie verejných statkov a služieb. Bez ohľadu na to, ako veľmi by sme si priali nájsť objektívnu odpoveď na otázku aké dôležité sú polícia, diaľnice, škôlky a sociálny systém, v konečnom dôsledku ide o hodnotové otázky. Konečné slovo musia mať zástupcovia s čo najväčšou demokratickou legitimitou.